Haberler

Mısır’da Bulunan Gizemli Kara Lahit Açıldı!

Geçtiğimiz günlerde sizlerle, Mısır’ın İskenderiye şehrinde bulunan gizemli kara lahitin haberini paylaşmıştık. Lahit bulunduğu bölge, boyutu ile rengi ve aynı kazıda yanında bulunan büst ile akılları karıştırmış; sadece arkeoloji ve tarih meraklılarının değil, tüm dünyanın gözlerini üzerinde toplamıştı. Tam üç hafta önce bulunan ve 2.000 yıldır el sürülmemiş olan gizemli lahit, nihayet uzmanlar tarafından açıldı!

Kimileri lahitin Büyük İskender’in mezarı olabileceğini düşünmüştü. Hatta açılmaması gerektiğini, zira içinde ölümcül bir laneti sakladığına inananlar dahi vardı. Ne var ki lahiti açan ve incelemelere başlayan uzmanlar, iki ihtimali de çöpe yolladı.

► Mısır’da Keşfedilen Gizemli Kara Lahit Akılları Karıştırdı

Lahitten Neler Çıktı?

Mısır’ın Tarihi Eserler Bakanlığı tarafından oluşturulan arkeolog komitesi tarafından, bulunduğu bölgede açılan lahitin içinden tam üç ceset çıktı. Tarihi Eserler Bakanlığı genel sekreteri Mustafa Waziri’nin yaptığı açıklamaya göre vücutların, bir aile cenazesini andırdığı düşünülüyor fakat cesetlerdeki ön incelemelere ve birinin kafa tasındaki ok yarası izine bakarak uzmanlar mumyaların, Firavun döneminden kalma üç askere ait olduğu ihtimali üzerinde duruyorlar. Ne yazık ki şehrin kanalizasyon sisteminden lahitin içine sızan lağım suyu nedeni ile mumyalarda büyük bozulmalar yaşanmış durumda. Dolayısı ile cesetlerin üzerinde çalışmalar yapmadan kimlere ait olduğunu söylemek kesin olarak mümkün olmayacak. Ayrıca, lahitten ölümcül bir lanetin yayılacağına dair korkular hakkında Waziri şu yorumu yaptı:

Lahiti açtık ve Tanrı’ya şükürler olsun ki şehir karanlığa gömülmedi. Kafasını tam olarak lahitin içine sokan ilk kişi bendim ve gördüğünüz gibi iyiyim.

Mısır haber kaynağı El-Watan’a lahitin kapağı ilk olarak tam 5 santim açıldı fakat lağım suyu nedeniyle içeriden yayılan iğrenç kokular yüzünden inceleme ekibi bölgeyi terk etmek zorunda kaldı lahit geri kapatıldı. Ardından, Mısır ordusu mühendisleri yardımı ile lahit tam olarak açılabildi. Ayrıca lahitten zehirli gazlar yayılma tehlikesi nedeniyle bölgeye sivil halk girişi yasaklanmış durumda. Yaklaşık 30 tonluk lahit üzerinde çalışmalar, açılması ile birlikte tam anlamıyla başladı diyebiliriz. Uzmanlar en kısa zamanda lahitin tam olarak hangi dönemden kaldığını ve içindekilerin kimliklerini saptayabilmeyi umuyorlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.