Haberler

METUCON 2015’in Ardından…

metucon-medieval-banner

1997 yılından beri Ankara’nın belki de en güzel yerlerinden birisi olan ODTÜ içerisinde gerçekleştirilen METUCON, bu yıl 25 – 26 Nisan tarihlerinde ziyaretçilere kapılarını araladı.

Daha önceden gitmiş olanlar bilir; METUCON uzun süredir farklı temalar üzerinde yükseliyor. Bu yılki tema ise Ortaçağ idi. Anlayacağınız etkinliğe girdiğiniz andan itibaren birçok noktada bu temayı solumak mümkündü.

Bugüne kadar METUCON ve benzeri FRP etkinliklerinde en çok sıkıntı yaşanan kayıt problemi, eski yıllara göre çok daha iyi bir şekilde ayarlanmış durumdaydı. Başta FRP masaları olmak üzere kimin nerede olması gerektiği belliydi. Bu düzen etkinliğin hemen her noktasında hissedildi.

metucon-foto1

Daha önceki yıllardan çok da farklı olmayan iç tasarım, yine benzeri şekilde karşımıza çıktı. Girişten sonraki ana bölümün etrafını tamamen stantlar sarmıştı. Çizgi romandan, kitaba, anime karakterlerinden, hediyelik eşyalara kadar birbirinden farklı standın kendisini gösterdiği etkinlik alanında, en çok dikkat çeken yer açık ara Pegasus Oyuncak oldu. Warhammer, McFarlane, Wizards of the Coast ve Konami gibi firmaların Türkiye distribütörü olan Pegasus Oyuncak, başta Magic the Gathering ve akabinde Warhammer ürünleri ile etkinliğe gelenleri büyülemeyi başardı.

metucon-pegasus

Etkinliğin her iki gününde de gerçekleştirilen Magic the Gathering turnuvaları büyük miktarda ilgi gördüğü gibi, Warhammer boyama etkinliğinde de bolca Space Marine ve High Elf figürü boyandı.

Aynı alanın ortasında bulunan Giyotin, “The pillory” olarak bilinen boyundurukla teşhir etme direği insanların bolca ilgisini çekti. Pek tabii etkinlik alanın girişinde bulunan el yapımı mancınık da dikkat çeken unsurların başında yer aldı. Tabii ziyaretçilerin birçoğu, günümüzde ziyadesiyle moda olan Counter Strike: Global Offensive, Hearthstone ve League of Legends gibi oyunların maçlarını, alanın büyük bölümünü işgal eden dev bir ekran üzerinden izlediler. Canlı anlatımların yer aldığı maçlara olan ilgi gerçekten çok büyüktü.

metucon-foto-3

Her yıl olduğu gibi METUCON yine harika bir parti düzenledi ve büyük bir eğlence yaşandı. Tabii bu eğlencenin sonucu, alıştığımız üzere ikinci güne etki etti. Ancak kendisine gelen METUCON insanları, alanı 12:30 civarında tam anlamıyla doldurmayı başardılar.

metucon-foto-2

İkinci gün yine bolca Magic, Warhammer boyaması ve dikkat çeken PC oyunlarının turnuvaları ile geçti. Fakat ikinci günü esas özel yapan, ODTÜ Quidditch Topluluğunun antrenmanı oldu. Ülkemizde gerçekten böyle bir etkinlik olduğunu gözler önüne seren topluluk, aynı zamanda izleyenlerin de eğlenceli vakit geçirmesine ön ayak oldu. Anlayacağınız bir METUCON da böylece geride kaldı. Her yıl Türkiye’nin dört bir yanından alt kültürle ilgilenen insanları tek bir potada eriten METUCON, yine harikaydı. Şimdi sıra 2016’da!

Yazan: Ertuğrul Süngü

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Microsoft'un Deadlands Hamlesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.