Haberler

Loot Crate, Geek Dünyasına Veda Edebilir

Loot Crate, son yıllarda geekleri belki de en çok sevindiren oluşumlardan birisiydi. Her ay belli bir tema seçip sürpriz kutular gönderen şirketin stoğu tamamen kurumak üzere.

Loot Crate, geçen ay 150 kadar depo işçisinin ayrılmasına izin vermiş, düzinelerce işçiyi de işten çıkarmıştı. Buna rağmen şirket, kalan tüm kutuları müşterilere göndermeyi planlıyor; ancak bu sözün tutulması biraz zor gibi görünüyor.

Geçtiğimiz gün yayınlanan basın açıklamasında Loot Crate, iflas başvurusu yapmayı planladığını açıkladı. Firmanın 250 binden fazla abonesi olmasına rağmen mali sıkıntı söylentileri bir süredir konuşuluyordu. Yakın zamandaki plan; şirketi, yatırımcılarından biri olan Money Chest’e satmak ve operasyonları ayakta tutmak için 10 milyon dolarlık bir iflas kredisi almak.

İflas başvurusu ve genel mali sıkıntılar şirketin işgücünü mahvetmiş durumda. Geçen ay, Loot Crate, deposunu kapattı ve pek çok işçiyi işten çıkardı ve üçüncü parti bir lojistik şirketine dış kaynak sağlama planlarını duyurdu. Geçen hafta da 50 çalışan daha işten çıkarıldı ve şirkette sadece 60 çalışan kaldı. Twitter’da yayınlanan yazılara göre çalışanların herhangi bir kıdem tazminatı veya hakedişi de ödenmemiş. Zamanında Toys “R” Us firması da iflas açıklayıp 30.000 çalışanını işten çıkartmış ve 20 milyon dolarlık kıdem tazminatı ödemek durumunda kalmıştı.

Loot Crate’in kurucu ortağı Christopher Davis basın açıklamasında Loot Crate abonelerinin değişiklik beklememesi gerektiğine dair söz verdi. “Her zamanki gibi günlük operasyonlar devam edecek, benzersiz ve heyecan verici ürünler hazırlanacak, kutular gönderilecek ve iş, önceki gibi devam edecek. Bu işlem sırasında çalışanlarımız her zamanki gibi ücret almaya devam edecek,” dedi.

L.A. Times’ın açıklamasına göre şirket müşteri faturalarını halen kesmekte ve müşterilere en az 20 milyon dolarlık gönderim borcunu tamamlamayı planlamakta. Bazı aboneler, son üç ay içinde kutularını almadığını bildirdiler. io9 Yardımcı Editörü Jill Pantozzi de gelen son gönderinin “Nemesis” isimli Mayıs kutusu olduğunu belirtti. Ayrıca yeniden gönderilen eşyalardan, ilginçlikten uzak ve hayal kırıklığı yaratan eşyalarla dolu kutulardan şikayetler de pek çok kez yaşanmıştı.

2016 yılında ABD’nin en hızlı büyüyen şirketi seçilen Loot Crate; kısa sürede bünyesine kattığı 300 çalışanı ve 35 ülkeye ayda 650.000 kutu gönderimi ile büyük ses getirmişti. Ülkemizde de hâlâ Loot Crate alanlar var ve bu durum geek dünyasını nasıl etkileyecek süreç içerisinde göreceğiz. Bakalım Loot Crate gerçekten gönderim sözünü tutacak mı yoksa aboneler zor durumda mı kalacak…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.