Haberler

Karındeşen Jack’in Kim Olduğu 135 Yıl Sonra Tespit Edilmiş Olabilir

1800’lü yılların sonunda İngiltere’nin gaz lambalarıyla aydınlatılmış puslu sokaklarında işlediği seri cinayetlerle toplumda terör yaratan ve hiç yakalanamayan seri katil Karındeşen Jack’in (Jack the Ripper) kimliğine ilişkin yeni iddialar ortaya atıldı.

Yüz yılı aşkın süredir Karındeşen Jack (Jack the Ripper) adıyla bilinen katilin kimliği hiçbir zaman bulunamadı. 2014 yılında DNA karşılaştırması ile bir tespit yapıldığı iddia edilmişti ancak sonrasında tespitlerin doğru olmadığı ortaya çıkmıştı. 135 yıl sonra farklı bir yöntemle yeni bir iddia ortaya atıldı.

Büyük büyük babası Karındeşen Jack (Jack the Ripper) soruşturmasını yürüten polislerden biri olan Sarah Bax Horton, o dönem görgü tanıklarının seri katilin görünümüyle ilgili verdiği detayları dönemin tıbbi kayıtlarıyla karşılaştırdı.

Karındeşen Jack Olduğu Öne Sürülen Hyam Hyams Kim?

Yaptığı araştırma sonucunda Karındeşen Jack’in Hyam Hyams isimli kişi olduğunu öne süren Horton, Hyams’ın cinayetlerin gerçekleştiği bölgenin merkezinde yaşadığını, puro üreticisi olduğu için bıçak kullanmayı iyi bildiğini belirtti.

Hyams’ın sara hastası ve alkolik olduğunu ve birkaç kez akıl hastanesine girip çıktığını söyleyen Horton, Karındeşen Jack olduğunu iddia ettiği kişinin eşi ve annesine satırla saldırmasının ardından gözaltına alındığını öne sürdü.

Hyams’ın tıbbi kayıtlarına ulaşan Horton, “Tarihte ilk kez Karındeşen Jack, ayırıcı fiziksel özellikler kullanılarak Hyam Hyams olarak tanımlanabilir” diye konuştu.

Görgü tanıkları, Karındeşen Jack’in 30’larının ortasında görünen, bir kolunu bükemeyen ve dizlerindeki problemden kaynaklı düzensiz yürüyüşü olan bir kişi olduğunu tarif etmişti.

Tıbbi kayıtları inceleyen Horton, Hyams’ın cinayetlerin işlendiği 1888’de 35 yaşında olduğu, sol kolunu bükmesini ve uzatmasını engelleyen bir yaralanma yaşadığını ve topallayarak yürüdüğünü tespit etti.

Çeşitli revir ve akıl hastanelerinden alınan tıbbi kayıtlar Hyams’ın akıl sağlığındaki kötüleşmeyle Karındeşen Jack’in cinayetleri işlediği dönemin de birbiriyle örtüştüğünü ortaya koydu.

Hyams’ın sol kolunu kırdığı Şubat 1888’le kalıcı olarak akıl hastanesine kapatıldığı Eylül 1889 arası zaman, Karındeşen Jack’in cinayetlerinin artış gösterdiği bir dönem olarak kayda geçmişti.

Horton, cinayet periyoduyla Hyams’ın akıl sağlığı arasındaki ilişkiyi şu sözlerle açıkladı:

Özellikle ciddi epilepsi nöbetlerinden sonra çok vahşiydi. Bu durum cinayetlerin dönemselliğini açıklıyor. Görgü tanıkları garip bir yürüyüşü olduğunu söylüyordu. Dizleri zayıftı ve bacaklarını tam olarak uzatamıyordu. Ayaklarını sürür gibi yürüyordu. Bu muhtemelen epilepsinin yol açtığı beyin hasarının bir yan etkisiydi.

Görgü tanıklarının 165-170 cm boylarında geniş omuzlu birini tarif ettiklerini belirten Horton, “Hyams’ın boyu 170 cm’ydi ve kendisi 66 kiloydu. Fotoğrafı dikkat çekici şekilde geniş omuzlu olduğunu ortaya koyuyor,” dedi.

Karındeşen Jack’in kimliğini belirlemeye yönelik çalışmalarda, daha önce aralarında öldürülmüş bir hayat kadınının ürkütücü resimlerini çizen sanatçı Walter Sickert‘ın da yer aldığı bazı isimler ortaya atılmıştı.

Hyam Hyams da aslında yaklaşık 100 kişiden oluşan uzun şüpheli listesindeki isimlerden biriydi. Ancak Horton’a göre özellikleri yanlış tespit edildiği için Hyams’ın ismi hiçbir zaman öne çıkmadı.

Sarah Bax Horton şunları söyledi,

Onun biyografik verilerini doğru şekilde tanımlamak için çok çalıştım. Hyam Hyams asla Karındeşen Jack soruşturmasında bir şüpheli olarak tamamen araştırılmadı. Yaşayan kişilerin gizliliğini korumak için Colney Hatch Akıl Hastanesi hasta kayıtlarını 2013 ve 2015’e kadar gizli tuttu.

Horton, aile geçmişini araştırırken kendi büyük büyük babası Harry Garrett’ın 1888’den 1896’ya kadar Londra’da polis olarak görev yaptığını keşfettiğini ve bunun ardından cinayetleri araştırmaya başladığını söyledi.

Hayat kadınları ve sokakta yaşayan muhtaçları hedef alan Karındeşen Jack, kurbanlarının boğazlarını keserek ve vücutlarını doğrayarak Londra’da dehşet saçmıştı. Tarihin en gizemli suçlularından biri olan seri katil, Ağustos-Kasım 1888 periyodunda Whitechapel bölgesinde en az 6 kadını öldürmüştü.

Hyam Hyams ise 1888’in sonlarında Londra polisi tarafından akıl sağlığı gerekçe gösterilerek hastaneye kapatıldı ve 1913’teki ölümüne kadar burada tutuldu. Karındeşen Jack 1888’den sonra hiçbir cinayet işlemedi.

Dizilere, filmlere, çizgi romanlara, kitaplara ve oyunlara da konu olan bu tarihin gizemli katili sonunda gerçek bir kimliğe kavuşmuş olabilir. Bunu kesinleştirmek maalesef çok zor ancak iddialar doğruysa artık Karındeşen Jack’in bir ismi var!

Kaynak: Independent TürkçeTelegraphRT

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.