Haberler

İlk Metaverse Taciz Olayı İçin Soruşturma Başlatıldı

Facebook’un çatı şirketi Meta’nın Metaverse için hazırladığı Horizon Worlds adlı sanal dünyada cinsel saldırı ve taciz vakası meydana geldi.

Horizon Worlds’ün beta sürümünde yer alan ve adı açıklanmayan bir kadın, 26 Kasım’da tacize uğradığını söyledi.

Meta’nın sahibi olduğu sanal gerçeklik (virtual reality-VR) şirketi Oculus’ın ürettiği Oculus Quest gözlükleriyle erişilebilen Horizon Worlds, kullanıcılarla 2019’da kapalı beta sürümüyle buluşmuştu.

Öte yandan ABD ve Kanada’daki 18 yaş üstü kişiler, 9 Aralık itibarıyla sanal dünyaya kavuştu. Platformun, Meta CEO’su Mark Zuckerberg‘ün Metaverse sunumuna benzediğini söyledi.

Kapalı betaya katılan kadın, uğradığı tacizi Facebook’taki Horizon Worlds grubunda 1 Aralık’ta şöyle anlattı:

Normal internette cinsel tacizin şakası yok. Ancak VR’da olmak, olayı daha yoğun hale getiriyor. Dün sadece elle tacize uğramadım. Bu davranışı destekleyenler de vardı. Yaşananlar, beni Plaza’da (kullanıcıların oluşturduğu dünyalara ve oyunlara girmek için kullanılan toplanma yeri) yalnız hissettirdi.

Meta paylaşımın ardından bir iç soruşturma başlattı. Soruşturmada, kullanıcının tacizi önlemek için tasarlanan bir güvenlik özelliğini etkinleştirmediği sonucuna varıldı.

Metaverse’te Güvenlik

Meta’da Horizon Worlds başkan yardımcısı koltuğunda oturan Vivek Sharma, olayı “kesinlikle talihsizlik” olarak niteledi.
Sharma, yaşananların Safe Zone (Güvenli Bölge) adlı özelliği “kolay ve erişilebilir” hale getirmeye yarayacağını söyledi.
Safe Zone platformda kendisini tehlikede hissedenlerin, diğer kullanıcılarla etkileşime geçmesini engelliyor.

Meta sözcüsü Kristina Milian da bu tür özelliklerin nasıl kullanıldığını anlamak ve kullanıcıların sorunlarını kolay bir şekilde bildirmesini sağlamak için platformu geliştirmeye devam edeceklerini açıkladı.

Konu hakkında konuşan uzmanlar, sanal dünyadaki tacizin normalden hiçbir farkı olmadığını söyledi. Çevrimiçi taciz üzerine çalışan akademisyen Katherine Cross‘a göre sanal dünyalar, insanların fiziksel bir alanda olduğunu ve bedensel aktivitelerin üç boyutlu bir ortamda gerçekleştiğini düşünmesini sağlamak için geliştiriliyor. Cross, bu yüzden platformlarda yaşanan tacizlerin epey tehlikeli olduğuna inanıyor.

Cross ayrıca Safe Zone özelliğinin yeterli olmadığını belirtiyor;

Şirketlerin çevrimiçi ortamdaki istismarla ilgili çözümü, kullanıcılara dışarıdan destek vermek. Bununla birlikte ‘İşte size, kendi başınızın çaresine bakma gücü veriyoruz’ demek.

Meta sözcüsü Milian ise sunulan özellikleri kullanmamanın kullanıcı hatası olmadığını söyledi. Platformu geliştirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Metaverse dünyalarda yaşanan taciz olaylarının sizce gerçek dünyada yaptırımları da olmalı mı?

Kaynak: Business Insider

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  GenCon Sponsorluğunda Büyük Değişiklik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.