Haberler

Gollum Davasına Yönetmen Peter Jackson da Dahil Oldu

peter-jackson

Geçtiğimiz günlerde size duyurduğumuz Gollum – Recep Tayyip Erdoğan davasında durumlar ciddileşmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını Yüzüklerin Efendisi’nin unutulmaz karakteri Gollum ile yan yana koyduğu facebook paylaşımı için bir doktorun yargılandığı davanın yankısı sınırları aştı.

Mahkemenin Gollum’un araştırılması için bilirkişi atanmasına karar vermesinin ardından tartışmaya Yüzüklerin Efendisi serisinin ünlü yönetmeni Peter Jackson da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret davasına konu olan resimlerdeki karakter için “Gollum değil, Smeagol” açıklamasını yaptı.

gollum

The Wrap News ve Entertainment Weekly’nin internet sitelerindeki haberlere göre, yönetmen Jackson, filmdeki ‘Gollum’ karakteri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını yan yana koyarak sosyal medyada paylaşan Dr. Bilgin Çiftçi hakkında açılan hakaret davasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Serinin senaristleri Fran Walsh ve Philippa Boyen ile birlikte ortak açıklama yayınlayan Peter Jackson, “Eğer bu resimler bir Türk davasına temel oluşturuyorsa, kesin olarak söyleyebiliriz: Hiçbiri Gollum olarak bilinen karakteri temsil etmiyor. Hepsi Smeagol olarak isimlendirilen karaktere ait” ifadelerini kullandı.

“SMEAGOL ASLINDA NEŞELİ VE TATLI BİR KARAKTER”

Serinin senaristlerinden Fran Walsh, “Smeagol neşeli ve tatlı bir karakter. Yalan söylemez, aldatmaz ve başkalarını manipüle etmeye girişmez. Kötü ve işbirlikçi biri değil. Bu kişisel özellikler Gollum’a ait, asla Smeagol ile karıştırılmamalı. Smeagol asla kendisinden zayıf olanların üzerinde gücünü kullanmak istemez. Zorba değil aksine sevilen biri. Bu yüzden bütün dünyadaki izleyiciler o karaktere ısındı” şeklinde konuştu.

Peter Jackson
Peter Jackson

SMEAGOL’UN GOLLUM’A DÖNÜŞMESİ

Fantastik edebiyat türünün en bilinen İngiliz yazarı J.R.R. Tolkien’in sinemaya uyarlanan kitapları Yüzüklerin Efendisi’ndeki ‘Smeagol’ karakteri, hikayeye göre, kuzeni Deagol ile balık tutarken seriye konu olan tek yüzüğü bulur. Yüzüğün baş döndürücü etkisi altına girerek aniden değişen Smeagol, kuzeni Deagol’u öldürür ve yüzüğü ele geçirir. Yüzüğün gücü Smeagol’ün yaşam süresini uzattıysa da, onu tanınmaz hale getirir. Smeagol zamanla çirkin bir yaratık olan Gollum’a dönüşür.

gollum-gif

Resimleri paylaşan Dr. Bilgin Çiftçi, Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle iki yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Mahkeme, Gollum’un kötü karakter olup olmadığının belirlenmesi için bilirkişi atanmasına karar vermişti.

Haber: CİHAN

İlginizi Çekebilir  Yüzüğü Mordor'a Götürmek İçin Ne Kadar Lembas Lazım?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. “Smeagol neşeli ve tatlı bir karakter. Yalan söylemez, aldatmaz ve başkalarını manipüle etmeye girişmez. Kötü ve işbirlikçi biri değil…. Smeagol asla kendisinden zayıf olanların üzerinde gücünü kullanmak istemez. Zorba değil aksine sevilen biri.” demiş. Yani, “Tayyip’le alakası yok” diyor adam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu