Haberler

Gollum Türkiye’de Mahkemelik Oldu

gollum-banner

Yüzüklerin Efendisi karakterlerinden Gollum‘la ilgili bir caps yüzünden Cumhurbaşkanı’na hakaretle yargılanan Bilginç Çiftçi‘nin davasında mahkeme ilginç bir karar verdi.

Mahkeme, Gollum’un araştırılması için bilirkişi atanmasını istedi.

Aydınlı doktor Bilgin Çiftçi’nin, Yüzüklerin Efendisi karakterlerinden Gollum’la ilgili bir caps’i paylaşarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiğine dair davada ilginç bir gelişme yaşandı. Mahkeme, Gollum’un kötü karakter olup olmadığının belirlenmesi için bilirkişi atanmasına karar verdi.

Cumhuriyet’ten Hakan Dirik’in haberine göre, Çiftçi’ye ilk olarak idari soruşturma sonucu “memuriyetten men” cezası verildi. Ayrıca hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaretten ceza davası açıldı. Çiftçi, 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmaya başlandı.

bilginc-ciftci

Davanın dün Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 4. duruşmasında sanık avukatları “müşteki Erdoğan”ın sıradan bir kişi olmadığının altını çizdi.

ANGELINA JOLIE, PAPA VE OBAMA DA DOSYADA

Daha önceki duruşmada Yüzüklerin Efendisi’ni izlemediği ortaya çıkan ve davayı erteleyen Mahkeme Başkan Murat Saz, bu kez de “bilirkişi atanmasına” karar verdi. Bunun için İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne yazı gönderilerek davranış bilimci, psikolog ile sinema televizyon uzmanı akademisyenlerden oluşan bir heyet oluşturulmasını istedi. Bunun üzerine sanık avukatları, Angelina Jolie, Papa ve Obama’nın da Gollum’a benzetilmiş fotoğraflarını dava dosyasına sundu.

gollum-gif

Çiftçinin avukatlarından Hicran Danışman, davanın artık Gollum’u yargılama aşamasına geldiğini belirtti. Danışman, “Biz aslında bu görselin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini istiyoruz. Siyaset adamlarının belki de rencide edici karikatürlere, eleştirilere tahammül etmesi artık AİHM ilke kararlarına da girmiş durumda. Ancak anlaşılan hakimler bunu pek dikkate almıyor. Dolayısıyla biz de Gollum’un savcının iddia ettiği gibi ‘kötü karakter rolündeki yaratık’ olmadığını ispatlamaya çalışıyoruz. Dava, iyice trajikomik bir davaya dönüştü. Burada savunma yapıyor olmak bile komik. Çiftçi’nin bırakın beraat etmesi, böyle bir yargılamanın yapılması bile hem hukuk hem akıl dışı. Artık Gollum yargılanmaya başladı. Gelinen aşamada müvekkilimizden çok Gollum’u savunmaya başladık. Türkiye’nin ifade özgürlüğü açısından geldiği noktayı bu dava en çarpıcı biçimde gösteriyor” dedi.

“GOLLUM’A BERAAT İSTİYORUM”

Çiftçi ise duruşma sonunda şaşkınlığını üzerinden atabilmiş değildi. Duruşma öncesinde eşinin kendisine Karya Prensesi Ada’nın yaşamından kesitler aktaran kitaptan bir bölüm okuduğunu belirten Çiftçi. “3 bin yıl önce Prenses Ada, ‘Nasıl olur da insanlar düşüncelerinden ötürü cezalandırılır?’ diye Helen kralını eleştiriyordu. Ama 3 bin yıl sonra bile birşeylerin değişmediği görülüyor. Böyle bir davanın açılması bile skandaldır. Davanın asıl mağduru ben ve hastalarımdır. ‘Yok artık bu kadar da olmaz’ diyerek bugüne kadar geldik. Ben bu paylaşımı hakaret kastıyla yapmadım. Mizahi bir caps olarak gördüm. Üstelik benimle birlikte binlerce kişi de aynı paylaşımı tekrarlamıştı. Sonunda adaletin tecelli edeceğini ümit etmek istiyorum. Umarım benimle birlikte Gollum da beraat eder” dedi.

Kaynak: Radikal

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars'a Hobbit Desteği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.