Son Haberler
Anasayfa » Haberler » En İyi Canavar Çizimi İçin Yeni Yarışma!

En İyi Canavar Çizimi İçin Yeni Yarışma!

monster-cizim-yarisma

En iyi çizimi yapın, Türkiye’nin en iyi oyun bilgisayarı Monster‘ı kazanın!

Frpnet ve Monster işbirliği ile son zamanların en fantastik çizim yarışması yeni yaratıklar ile devam ediyor! Monster Türk Efsaneleri İllüstrasyon Yarışması’nda ikinci perde yeni yaratıklarla açılıyor! Tek yapmanız gereken kaleminizi veya grafik tabletinizi çıkartıp Semruk, Huma ve/veya Markut çizmek.

Çizimleriniz, Türkiye’nin önde gelen illüstratör ve çizerleri tarafından değerlendirilecek. Sonucunda ise Monster’ın canavar notebooklarından biri olan Monster Abra A5 V1.1.2‘yi veya yüksek standartlara göre düzenlenmiş Monster Tulpar T7 V2.7‘yi kazanma fırsatı yakalayacaksınız. Ayrıca çiziminiz Monster bilgisayarların kutularını süsleyecek.

Yarışmanın kuralları şu şekilde:

 • Çizim türü serbesttir. Dijital ve klasik metotlarla istediğiniz gibi çizebilirsiniz.
 • Çizim kompozisyonunda Semruk, Huma veya Markut olacaktır. Üçü bir arada kullanılmayacak, ayrı ayrı kompozisyonlarda kullanılacak.
 • Bu üç canavar, mitolojide bahsedildiği şekillerde geçecektir. (Örneğin; Huma, bir balık olarak anlatılmayacaktır)
 • Çizerler istediği kadar çizim ile yarışmaya katılabilirler.
 • Çizerler istedikleri karakteri çizebilirler. Dilerlerse hem Semruk hem Huma hem de Markut’u ayrı ayrı çizebilirler.
 • Çizimin bir yerinde karakter üzerinde Monster logosu kullanılacak. (Bu bir dövme olabilir, kolye olabilir, karakterin gözü olabilir vs. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış) Logoyu buradan indirebilirsiniz.
 • Semruk, Huma ve Markut yarışmasının kazananları ayrı ayrı Monster Abra A5 V1.1.2 model bilgisayar kazanacaktır. Eğer üç yarışmanın kazananı da aynı kişi ise dilediği takdirde 3 adet Monster Abra yerine 1 adet 4930MX Extreme işlemci ve Windows 8.1 işletim sistemi lisansı ile konfigüre edilmiş Monster Tulpar T7 V2.7 tercih edebilir. Yani çizerler hem Semruk hem Huma hem de Markut için yarışmaya katılabilir. İstedikleri kadar çizim gönderebilirler.
 • Yarışmaya katılım süresi 1,5 aydır. (31 Mart 2015 son katılım tarihidir)
 • Katılım süresi bittikten en geç 1 ay sonra kazanan hikaye açıklanacaktır. (Nisan ayı sonunda)
 • Çizimin hiçbir yerinde çizere ait bir imza bulunmamalıdır. (Sebep: Çizimler incelenirken kime ait olduğu belli olmasın diyedir.)
 • Çizimler minimum 150 dpi ve en az 2000 piksel genişlik veya yükseklikte olmalıdır.
 • Yarışma sonucu açıklanana kadar, katılımcıların çizimleri hiçbir sosyal medya platformunda veya web sitesinde paylaşılmamalıdır. Paylaşıldığı fark edilen çizimler, yarışma kapsamı dışına çıkacaktır.
İlginizi Çekebilir  İzmirCon 2017'nin Ardından

monster-cizim-semruk-huma-merkut

Semruk, Huma ve Markut’tan bahsedelim. Bunlar Türk mitolojisinin efsanevi yaratıklarının olmasının yanı sıra Monster firmasının da canavar gibi notebooklarının modellerine ilham kaynağı oluyor. Monster ismindeki bir Türk markasının bu kadar güçlü notebook modellerine de Türk mitolojisinin güçlü ve kudretli yaratıklarının isimlerini vermesi çok doğal.

Çizimler, ülkemizin önde gelen çizerleri Ertaç Altınöz, Mahmud Asrar, Kerem Beyit, Yıldıray Çınar ve Devrim Kunter‘den oluşan jüri tarafından değerlendirilmeye alınacak. Jüri tarafından birinciliğe layık görülen çizimin sahibine Monster Abra A5 notebook hediye edilecek. Üç çizim yarışmasını da aynı kişi kazanırsa Monster Tulpar T7 V2.7 notebook tercih edebilir.

Kazanan çizimler Monster bilgisayarların kutularını süsleyecek ve modellerin tanıtımlarında kullanılacaktır.

Çizimlerin kullanım ve dağıtım hakkı Frpnet ve Monster Notebook’a ait olacaktır.

Semruk, Huma ve Markut çizimlerini yarisma [@] frpnet.net adresine (köşeli parantezler olmadan) e-posta yoluyla gönderin.

Çizim yarışmasında kullanılacak olan efsanevi Türk yaratıkları, Deniz Karakurt tarafından hazırlanan Türk Söylence Sözlüğü’nde şu şekilde anlatılıyor:

Semruk / Çift Başlı Kartal

Çift başlı kartal şeklindedir. Güç ve kudretin sembolüdür. Doğunun ve batının hakimiyetini sembolize eder. Çift başlı kartal simgesini de Türkler, Orta Asya kültüründen göçler ve fetihler sayesinde tüm Dünya’ya taşımıştır.

Bakır tırnaklıdır. Sağ kanadı ile Güneş’i, sol kanadı ile Ay’ı kaplar. Yaşam Ağacı’nın tepesinde yaşar. Gökten yıldırımlar indirir. Altın renkli kanatları vardır. Pençeleriyle Ay ve Güneş’i tutar. Göğün kapısını bekler. Gece ve gündüzü, ak ve karayı, aydınlık ve karanlığı, evrendeki çiftliği simgeler. İki kartal, Yer ve Gök’ün tam ortasında evrenin dönüşüne uyarak birbirlerinin etrafında dönmeye başlamışlar ve sonra da birbirleriyle kaynaşıp tek bir varlık olmuşlardır.

İlginizi Çekebilir  Star Wars Temalı YıldızCON 2017'nin Detayları Belli Oldu!

Huma / Efsanevi Kuş

Eşdeğer: 1. HOMA, HOMAY, HÜMA 2. KUMA, KUMAY

Görünmeden dinlenmeksizin uçan, asla yere inmeyen efsânevî kuş. Bazı kaynaklarda ayakları olmadığı söylenir. Huma kuşunun canlı olarak asla yakalanamayacağı yaygın inançlar arasındadır. Kendini yakarak tükettiği ve küllerinden yeniden doğduğu söylenir. Cennete yaşadığı, çok yükseklerde uçup yedi kat göklerde ve burçları oluşturan takımyıldızlar arasında dolaştığı anlatılır. Hattâ Tanrı’ya kadar gidip gelebilen bir kuş olduğu bile ifâde edilir.

Başına konduğu kimseye mutluluk ve şans getirdiğine inanıldığı için Talih Kuşu veyâ Devlet Kuşu olarak da bilinir. Eski çağlarda bir hâkan ölünce halk bir alanda toplanır ve göğe bir kartal salınırdı, onun omzuna konduğu veyâ bazı uygulamalarda gölgesinin üzerine düştüğü kişi yeni hâkan olarak seçilmiş olurdu. Hümayun kelimesinin krallık veyâ hükümranlık anlamlarını içermesi bu nedenle Huma Kuşu ile alâkalıdır. Onun da “Umay (Humay)” adıyla ilgili olduğu düşünülür. Bu bağlamda tanrıça Umay Ana’nın kuşu olduğu da öne sürülen görüşler arasındadır. Bir Anadolu Halk türküsünde; “Kuma kuşu yükseklerden seslenir,” şeklinde bahsi geçen bu kuş Türk halk edebiyatında erişilemeyecek yüksekliklerin bir simgesidir. Sibirya inançlarında ise Hubay adlı kötü bir ruhun varlığından bahsedilir.

Markut / Efsanevi Kuş

Eşdeğer: MERKÜT

Altay ve Moğol mitolojisindeki efsânevî kartaldır. Şamanları korur ve göğe yaptıkları yolculukta yardımcı olarak ruhlarına kılavuzluk eder. Güçleri tükenince sırtında yeryüzüne indirir. Anadolu’da yörük boyları arasında da rastlanan bir motiftir. Altaylardaki şamanların dualarında bu efsânevî kuşa şöyle seslenildiği kaydedilmiştir: “Sol kanadı Ay’ı örter / Sağ kanadı Güneş’i / Ey dokuz kartalın anası!