Haberler

Elminster’ın Unutulmuş Diyarları

elminsters-forgotten-realms-banner

Dungeons & Dragons’ı çok iyi bildiğinizi düşünebilirsiniz.

Peki Unutulmuş Diyarlar’ı, yaratıcısı Ed Greenwood’un dilinden dinlemeye ne dersiniz?

Ocak ayında yapılan D&D seminerinde D&D Next’in başındaki geliştiricilerden Mike Mearls oyunculara “Elminster’s Forgotten Realms” hakkında kısa bir ön sunum yapmıştı. Wizard of the Coast çalışanları Ed Greenwood’a gitmiş ve “Neden tüm Unutulmuş Diyarlar oyun settinglerini, notlarını ve maceralarını birleştirip tek bir kitapta toplamıyorsun? Bize yıllardır değişen ve gelişen Diyarlar’ı kitabında göster ve sonra herkese gösterelim,”  diye yarı sitem içeren sözlerle rica etmişler. Gerçekten de oyuncular Diyarların içine hiç bir zaman fazla girememiştir çünkü şu ana çıkan kitaplar ya kural kitabı, ya da diyarların sadece bir kısmıyla ilgili bilgi veren ya da genel bilgi veren kitaplardı.  Fakat Elminster’s Forgotten Realms, Diyarlar hakkında tam bir bilgi içeren harika bir oyun kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

elminsters-forgotten-realms-kapakTam 192 sayfa olan kitap $39.95 ile raflardaki yerini aldı bile. Bakalım içinde neler var.

İlk olarak kitabın adından da anlaşılacağı üzere içindeki tüm bilgiler Shadowdale’in Başbüyücüsü Elminster’ın ağzından anlatılmış. Sadece giriş bölümünde Ed Greenwood’un kısa bir ön sözü bulunmakta. Kitap her hangi bir D&D sistemiyle yazılmamış bununda altının çizilmesi gerek. Çünkü kitap bir Campaign Setting olmasından ziyade Diyarlar hakkında kültürel, politik, sosyolojik ve coğrafik bilgiler veren bir kaynak. Kitabın içinde Ed Greenwood’un Unutulmuş Diyarları yaratıp TSR ile anlaştığı 1986 yılındaki bilgilerden tutun, önümüzde ki 2-3 yıl içinde çıkacak D&D Next’teki Diyarlar hakkında ipucu veren bilgilere kadar pek çok şey mevcut.

Kitaptaki bilgiler Diyarlar hakkındaki günlük bilgilerle başlıyor; yerel lehçelerden ve ırksal görüşlerden tutun, sanata ve sağlık bilimlerine kadar pek çok şeyi kapsamakta. Yerel geleneklere ise çok geniş bir yer verilmiş zira oyuncuların en çok ihtiyacı olan şeylerden biride budur zira tanımadığınız bir kasabaya geldiğinizde ora hakkında bilgiye ulaşmak için binbir türlü kitapları Campaign Settingleri karıştırıp öğrenmeniz gerekiyordu. Fakat bu kitap ile Diyarlardaki çoğu ırkın ve yaşadıkları yerlerin gelenekleri ve davranış biçimleri hakkında bilgiler verilmiş. Bu ırklardan bazılar: Drowlar, Cüceler, Elfler, Gnomlar, Buçukluklar, İnsanlar, Ogreler, Orklar, Satyrler ve yer altı gnomları olarak bildiğimiz Svirfneblin’ler.

elminster-clothingKitapta sayfaları geçtikçe Greenwood’un Diyarların her bölümü hakkında oldukça uzun yollu bir anlatımla incelediğini görüyoruz. Okuyucular farklı diyarlardaki yönetimler, yaşam, aileler, para, din ve büyü hakkında Waterdeep(Derinsu)’ten Cormyr’e ve daha da ötesindeki yerlere kadar her şey hakkında ayrıntılı bir bilgi sahibi oluyor. Normal de pek çok kişi D&D ‘nın Hack and Slash yani sırf yaratık keselim seviye atlayalım tarzı bir oyun olduğunu sansada bu kitabı ellerine aldıklarında ve ırkların yedikleri yemekler hakkında 15 sayfalık bir bilgi olduğunu görünce eminiz ki düşünceleri değişecektir ve D&D’nin sadece dövüş hikayelerinden ibaret olmadığını anlayacaklardır.

Pek çok kişiye göre Elminster’s Forgotten Realms şu ana kadar yayınlanmış en iyi Diyarlar bilgi kitabı olarak kabul ediliyor. Zira Ed Greenwood her zaman kullandığı (özellikle antoloji ve campaign settinglerdeki dili) ağır dili burada bir kenara bırakmış ve oldukça akıcı bir şekilde Diyarları ayağımızın altına sermiş. Diyar tutkunlarının kaçırmaması gereken bir kitap!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Marvel ve DC Comics Çizgi Romanlarındaki Eski Dungeons and Dragons Reklamları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.