Edebiyat

Zaman Çarkı’nın Son Kitabı A Memory of Light ÇIKTI

zaman-carki-banner

Sonunda! Zaman Çarkı’nın son kitabı çıktı!

Onlarca yıl önce yazılmaya başlanmış efsane Zaman Çarkı serisinin son kitabı A Memory of Light (Işığın Hatırası) sonunda çıktı!

memory-of-lightİlk olarak kitabın çıktığı haberini duyduğumda, buraya yazmak üzere internetten araştırma yapmaya korktuğumu söylemek istiyorum. Çünkü kitap çıkar çıkmaz internete bütün (!) bölümlerin neredeyse tamamını (!) özetleyen(!!!!!) yazılar düşmeye başlamıştı bile!

Amerika’da kitap evlerinde uzun kuyruklar oluşadursun, Brandon Sanderson ilk gün sadece 1280 tanecik (bir kitap evindeki toplam kitap sayısına oranla muazzam bir rakam) kitap imzalayıp canını zor kurtarmış ki bu kitap imzalatanlar ilk gün kitap alanların sadece yarısıymış. Geriye kalanlar yazarı fazla takmayıp kitabı okumak üzere evlerine koşturmuşlar.

Ayrıca Zaman Çarkı’nın sadece kurgusuna değil, Dünyasının kendisine dair pek çok şeyi merak edenler için yakın bir zamanda Wheel of Time Encyclopedia (Zaman Çarkı Ansiklopedisi) çıkacak. İçinde tüm ülkelerin insanlarının günlük alışkanlıkları, giyim kuşam, yeme içmelerinden tutun konuştukları dillere ve aksanlara, karakter yapılarına, ülkelerde ismi öne çıkan asillere, lordlara ve leydilere ve en küçük yerin coğrafı özelliklerine kadar her şeyi kapsayan bir kaynak olacak.

Brandon Sanderson pek çok kişinin kendisine “Kitaplar bitti, şimdi nasıl hissediyorsun?” sorusunu sorduğunu söyledi.

zaman-carki-logo“Aslında farklı bir açıdan bakarsanız Zaman Çarkı benim için beş yıl önce Robert Jordan’ın notlarının sonuncusunu okuduğumda bitmişti. Tabii ki işim bitmemişti ve önümde uzun bir yol vardı ancak kitabın sonunu okumuştum. Robert Jordan’ın tüm notlarının son kitaba kadar mümkün olduğunca değişmeden ulaşması için çalıştık. Elbette orada burada ufak yuvarlamalar yaptık (zira notlar müsvedde şeklindeydi).

İşte bu benim için ilk bitişlerden biriydi. Diğer bir bitiş ise geçen yıl Ocak ayında geldi; kitabın ilk taslağını bitirmiştim. Tabii hâlâ yapılacak çok iş vardı ancak taslak tamanlandığı an benim için bir ‘bitişti’. Diğer bir bitiş ise, kitabı Jordan ekibinden Maria’ya verdiğimde oldu. Kendisi kitaptaki düzenlemeleri yapacaktı. Ve bu bitişle birlikte Zaman Çarkı’nı terkettim. Tıpkı kendi ailesini kurmak üzere evden ayrılan bir genç gibi bende Zaman Çarkı’nı kendi yoluna bıraktım. Artık bitmişti.

Ancak hâlâ ufak bir işim daha var. Bu ve önümüzdeki ay boyunca Zaman Çarkı kitaplarını imzalamak üzere bir tura çıktım. Buna sonun sonu diyebiliriz. 23 yıl önce ilk kez Dünyanın Gözü kitabını elime aldığımda hayatım değişti. Çoğunuzun benzer hikayeleri vardır.

Nasıl hissettiğinizi biliyorum. O duyguyu ben son sahneyi okuduğumdan beri, beş yıldır yaşıyorum. Son kitapta sözlük olmadığınıda eklemek isterim. Sizlere Robert Jordan’ın yazdığı şekilde bir final sunmak istedik.

Beş yılın sonunda artık kitapla ilgili spoiler vermeden konuşabilmek harika bir şey. Önümüzdeki aylarda sizlerle sohbet edip kitap hakkında konuşabileceğim.

Su ve gölge bulmanız dileğiyle.”

Brandon Sanderson
8 Ocak 2013

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.