Edebiyat

Zaman Çarkı’ndan Haber Var!

zaman-carki-logoSerinin son kitabı A Memory of Light bekleyişi soluğumuzu kese dursun; yazarımız Brandon Sanderson önemli bir haber paylaştı biz okuyucularıyla.

Kitabı son derece dikkatli ve normalden iki kat fazla inceleyerek yazması ve tabii ki bu dünyadan göçmüş sevgili ustamız Robert Jordan’ın tatlı ve idealist eşi Harriet’ın aşırı titizliği dolayısıyla kitabın çıkması beklediğimizden biraz daha fazla zaman alacakmış.

Kitap için şu anki tarih 8 OCAK 2013 olarak kararlaştırılmış.

Brandon Sanderson ilk olarak şunu belirtmiş. Sadece yayıncıları Tor ve editörleri Harriet kitabın ne zaman çıkacağına karar veriyor. Kitabı yazdıktan sonra yazdığı bölümleri onlara gönderen Brandon; o tek bölümün bile günlerce okunduğunu ve değerlendirildiğini ardından uzun işlemler sonucunda onaylandığını söylüyor. Aynı zaman da yazılan çizilen bölümlerin piyasaya ve diğer pazarlara göre eleştirilmesi gibi bir süreçte söz konusu.

Bir de Harriet’in serinin son kitabı olması sebebiyle aşırı titizlik gösterdiğini söyleyen Brandon; “Bana kalsa kitabı bu sonbaharda yayınlardım ama işler sadece benimle bitmiyor. Harriet ne zaman çıkacağına karar veriyor ve Geceyarısı Kuleleri’ni gerektiğinden erken çıkarttığımız için Harriet 6 ay boyunca dinlenmesine rağmen kendine gelemedi,” şeklinde bir ifade kullanıyor.

zaman-carki-dar

Ayrıca kitabın –ingilizce kelimelerle- 360.000 kelimeden oluştuğunu ve bu sayının istenen miktardan yüzde 20 daha fazla olduğunu özellikle belirtmiş. Bu yüzden kitap üzerinde geçirilen sürede yüzde 20 uzamış. Ki geçtiğimiz Aralık ayında kitabın genel bir müsveddesini onlara göndermesi gerekirken, Harriet’in çok titiz davranması sonucu kitabın yalnızca ilk bölümünü yollayabilmiş.

Yazarımızda kitabın bu sonbaharda çıkacağını tahmin ederken Harriet’ten 8 Ocak 2013 tarihini duyduğunda kendiside çok şaşırmış. Bu süre içinde Harriet kitabı düzenleyebilmek için daha fazla zaman kazanmış olacak.

Her şeye rağmen günde 16 saatlik bir çalışma sürdüren Brandon Sanderson ve ekibi son hızla çalışmakta ve serinin son kitabı A Memory of Light’ı olabilecek en güzel şekilde bize sunmak için ellerinden geleni yapmaktalar. 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.