Edebiyat

Yeni Güneş Kitabı Serisinin Üçüncü Cildi Liktorun Kılıcı, Tek Hamleyle Birbirinden Ayrılmayan Doğru ile Yanlışın Kitabı

Gene Wolfe tarafından yazılan, Locus En İyi Fantazi Romanı ve August Derleth Yılın En İyi Romanı ödüllü eseri Liktorun Kılıcı, İthaki Yayınları tarafından Türk okurlara sunuldu. Yeni Güneş Kitabı serisinin üçüncü cildi olan Liktorun Kılıcı’nda gizemli yolculuğun sonuna geliniyor.

Bilimkurgunun Melville’i olarak bilinen Gene Wolfe‘un dilin ve türün imkanlarını sonuna kadar kullandığı, bilimkurgunun Ulysses’i olarak da anılan Yeni Güneş Kitabı serisinin üçüncü cildi Liktorun Kılıcı’nda bu gizemli yolculuğun sonuna yaklaşılıyor.

“Bazen Bir Oğlan Çocuğunun Gözlerinden Anlarım Onun Gelecekte Gamlı Bir Adam Olacağını.”

Günümüzden yüz binlerce yıl sonrası. Ancak öyle bir gelecek ki geçmişten farkı yok. Bugüne ait kültür ve olaylar artık bir anı bile değil. Gezegen, beklenmedik ve gizemli biçimlerde değişimler geçirmiş. Güneş’in ömrünün sonu gelmiş, sönmekte.

İşkenceci Severian, sürgün edildiği Thrax’a, Penceresiz Odalar Şehri’ne ulaştı sonunda. Ancak vicdanı yüzünden burayı da terk etmek zorunda kalacak ve dağları aşacağı bu yolculuğunda, adaş olduğu bir oğlan da yoldaşlık edecek ona.

Serinin bu cildinde, Severian, kaderin kendisi kadar azametli kılıcı Terminus Est ve pek kudretli bir ışığa sahip cevheri Pençe ile yoluna devam edecek, karşısına çıkan canavarları alt edecek, bu yıkılmış dünyanın mazisine dair biraz daha bilgi edinecek ve bazı eski yüzlerle tekrar karşılaşacak. Güneş elbet bir gün ölecek. Ve Yeni Güneş elbet bir gün doğacak.

“Son elli yılın en olağanüstü bilimkurgu kitabı. Yeni Güneş Kitabı, bilimkurgu edebiyatının Kayıp Zamanın İzinde’si olmaya en yakın eser.” – Neil Gaiman

Gene Wolfe‘un 304 sayfadan oluşan eserini Kerem Sanatel Türkçeye çevirdi.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Hugo Ödüllü Vakıf Serisinden Yeni Kitap: İkinci Vakıf

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.