Edebiyat

TÜBİTAK, Sakıncalı Gördüğü Kitapları Toplatacak!

fahrenheit-kitap-banner

TÜBİTAK popüler bilim kitaplarına “yerlilik ve kültürel uyum” kriteri getirdi. Ray Bradbury’nin Fahrenheit 451 romanı ülkemizde gerçeğe dönüşecek!

2015 yılında toplatılmasına karar verilen 50 bin kitabın akıbeti henüz belli olmadı.

TÜBİTAK, popüler bilim kitaplarıyla ilgili yeni bir çalışma başlattı. Kurumdaki geniş çaplı yeniden yapılanmayla birlikte popüler bilim kitaplarına ‘yerlilik ve kültürel uyum’ gibi iki kriter getirildi. TÜBİTAK Başkanı’nın talimatıyla 2014 yılında yeni bir yasal düzenlemeye gidilerek özellikle yabancı eserleri Yayın Kurulu’nun titizlikle incelemesi dönemi başladı. 50 bin kitabın toplatılması ve satışının durdurulmasıyla alevlenen tartışma da yeniden yapılanma kapsamında gerçekleşti.

Evrimle ilgili kitaplar hedefte

Buna göre özellikle çocuklara ve gençlere yönelik evrimle ilgili popüler bilim kitapları TÜBİTAK Yayın Kurulu’nun denetim ve incelemesinden geçiriliyor. Yerlilik ve kültürel uyum diye açıklanan iki kritere uymayan kitaplar için anında piyasadan toplatma kararı veriliyor. Yapılan incelemelerden geçemeyen kitaplar ise imha ediliyor. Alınan bilgiye göre 2015 yılında toplatılmasına karar verilen 50 bin kitabın akıbeti henüz belli olmadı. Yayın Kurulu’nun incelemelerinin ardından bu kitaplar sakıncalı bulunursa imha edilecek.

TÜBİTAK Yayın Kurulu (Temsili)
TÜBİTAK Yayın Kurulu (Temsili)

Toplatıldığı için kamuoyunu ayağa kaldıran bu kitaplarda bir olumsuzluğa rastlanmazsa piyasaya yeniden sürülecek. Söz konusu uygulamanın bundan sonra da devam edeceğine dikkat çekilirken, iki kriter kapsamında Türk kültürüne ve manevi değerlere ters düşen kitapların piyasadan toplatılabileceği belirtiliyor.

TÜBİTAK Darwin’e düşman

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dr. Çiğdem Atakuman, Evrim Teorisi’nin kurucusu Charles Darwin’i dergide kapak konusu yaptığı gerekçesiyle görevden alınmıştı. Atakuman, Bilim ve Teknik Dergisi’nin Mart 2009 sayısının kapak konusu olarak belirlediği Darwin’le ilgili yazılara yer vermişti. Ancak dergi basım aşamasındayken son anda bu yazılar dergiden çıkartılmıştı. Darwin’in yerine Küresel İklim Değişikliği kapak konusu olarak belirlenmişti.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Rick and Morty'nin Yeni Sezon Jeneriği Çıktı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.