Edebiyat

İnternetin Tamamen Çöküşünün Öncesinde ve Sonrasında Yaşananlar Sonsuz Ayrıntı’da

Tim Maughan’ın yazdığı, 2020 Locus Magazine en iyi roman ödülü adayı ve The Guardian yılın en iyi bilimkurgu kitabı ödüllü Sonsuz Ayrıntı, The Roman Yayınları‘ndan çıktı.

Bilimkurgu edebiyatının sevilen isimlerinden Tim Maughan, Sonsuz Ayrıntı romanında sahte haberler, bireysel gizliliğin ortadan kalkması ve internetin çöküşü sonrası ortaya çıkan dünyanın tekinsiz bir portresini çiziyor.

Öncesi ve Sonrası olarak iki bölümden oluşan Sonsuz Ayrıntı’nın konusu şöyle:

Öncesi: Bristol’ün merkezinde, dünyanın geri kalanını pençesine alan her tür gözetimden, büyük veri bağımlılığından ve şirketler tarafından desteklenen, küresel egemenliğe yönelik tutkulardan uzakta kalmayı başaran, dijital anlamda hiç kimseye ait olmayan topraklar olan Croft yer alıyordu. Croft son on yıl içinde, yaratıcı karşı kültürün merkezi haline gelmişti ama sınırlarından başlayarak yıpranıyordu.

Sonrası: Anonim bir siber-terör saldırısı internetin tamamen kapanmasına neden olur. Küresel ticaret, seyahat ve iletişim çöker, modern yaşamı tanımlayan lüksler artık az bulunur hale gelir. Croft’ta, kayıpları ile bağlantı kurmayı uman yaslı aileler, öldüğü varsayılan kişilerle ilgili görülere sahip olan Mary’yi aramaktadırlar. Peki Mary gerçekten böylesine bir “görü” yeteneğine sahip midir yoksa Croft’un karaborsasını kendi çöplüğü gibi işleten Grids gibi sadece hayatta kalmaya mı çalışmaktadır?

280 sayfalık bilimkurgu romanı Merve Özcan Türkçeye çevirdi.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Denis Villeneuve Birden Fazla Dune Filmi Çekmeyi Planlıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.