Edebiyat

Hugo Ödüllü Vakıf Serisinden Yeni Kitap: İkinci Vakıf

Isaac Asimov‘un Vakıf serisi devam ediyor. Hugo Ödüllü Vakıf serisinin 5. kitabı “İkinci Vakıf” Türk okurlarla buluştu.

Genç bir bilim insanı ve yazar olan Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı “Roma İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi”nden etkilenerek, 1941 yılında, çağının çok ötesinde bir destan yazdı. Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı “Vakıf Serisi” ortaya çıktı.

Hugo Tüm Zamanların En İyi Serisi Ödüllü Vakıf serisinden “İkinci Vakıf” kitabı, İthaki Yayınları tarafından yayınlandı. Çiğdem Şafak’ın dilimize çevirdiği 272 sayfalık eser serinin yayınlanış tarihine göre 3., kronolojiye göre 5. kitabı.

Katır, Galaksi’yi fethetmişti, en azından büyük bir kısmını. Birinci Vakıf’ın liderleri ya öldürülmüş ya da taraf değiştirmişti. Ancak İkinci Vakıf’ın varlığı Katır’ı hâlâ huzursuz ediyordu. Sır gibi saklanan Vakıf’ın yeri, Galaksi’deki “Yıldız Sonu”ndaydı; peki ama burası neresiydi? Ya da bu Vakıf gerçekten mevcut muydu? Katır, artık en sadık generali olan ve an itibariyle beyni yıkanmış eski direniş lideri ile zihni hâlâ özgür, hırslı genç Bail Channis’i Vakıf’ın yerini bulmak için görevlendirmişti. Ama arayış içindekiler yalnızca onlar değildi. Seldon’ın planını kendinden büyük pek çok kişiden daha iyi anlayan 14 yaşındaki Arkady Darrell da Vakıf’ın peşindeydi.

Çevirisini Çiğdem Şafak’ın yaptığı 272 sayfalık kitap raflarda yerini aldı. İyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Diskdünya Serisi Gökyüzü Dolu Şapka ile Devam Ediyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.