Edebiyat

Dünyanın İlk E-Kütüphanesi – BiblioTech

Bibliotech banner

Teknolojinin iyiye kullanımları arasında kuşkusuz, yeni araştırmalar yapmak ve yeni bilgilere ulaşmak da var! Dünyanın ilk şehir E-Kütüphanesi açıldı!

İnternet hızlarının ve sabit depolama alanlarının büyümesi teknolojinin daha aktif kullanılması adına kullanıcıya yeni imkanlar tanıyor. Ulaşmak istediğimiz bir bilgi için günlerimizi ayırıp birçok şehirdeki farklı kütüphanelerden araştırmalar yapmamıza gerek bırakmayan internet, yeni bir ilke daha imza atıyor.

Bibliotech E-kütüphane
Bibliotech E-kütüphane

Teksas’ın Bexar bölgesinde bulunan BiblioTech adındaki dev kütüphane, hiç kitap bulunmayan tamamı dijital bir e-kütüphane haline dönüştürülmüş. Dünyada ilk kez yapılan bu dijital platforma dönüşüm projesinde bilgi kaynakları olarak kütüphanedeki tüm kitaplar kullanılmış.

Teksas’ta hakimlik yapan Nelson Wolff tarafından 2.4 milyon dolarlık yatırımın sonucunda, tüm kitapların yazıya dökülerek bilgisayarlara aktarılmasıyla ilk e-kütüphane oluşturuldu.

Bilgilere, masa üzerinde bulunan yüksek performanslı bilgisayarlar ve tabletler yardımıyla erişiliyor. İnternet ve dijital dünyanın en büyük adımlarından biri olduğunu öne süren Wolff, diğer dev şehir kütüphanelerinin de bu yolu izlemesi gerektiğini önermiş.

BiblioTech’in web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.