Edebiyat

Yapay Zeka, Fantastik Roman Yazarının Romanını Tamamladı

Yapay zeka teknolojisindeki atılım edebiyat dünyasını da etkilemeye başladı. Belirli aralıklarla fantastik romanlar yayımlayan bir yazar, romanı için yapay zeka tabanlı dil programına başvurdu.

Amazon’un Kindle Direct Publishing adlı e-kitap platformunda genç okurlar için belirli aralıklarla fantastik romanlar yayımlayan Leanne Leeds takma adını kullanan Jennifer Lepp, işini yetiştirebilmek için yapay zeka tabanlı dil programına başvurdu.

Leanne Leeds takma adını kullanan Jennifer Lepp, bir cadı dedektif hakkındaki serisinin son romanının yüzde 80’inini mart ortasında bitirdiğinde çalışma planının çok gerisinde kaldığını fark etti.

Rekabetin fazla olduğu e-kitap yayıncılığında okurlara düzenli olarak metin sunmak çok önemli olduğu için Leeds de başka çareler aramaya başladı.

Yazar böylece yapay zeka firması Open AI’ın GPT-3 dil modeli üzerine inşa edilmiş Sudowrite adlı yapay zeka programıyla tanıştı.

Amit Gupta ve James Yu adlı iki araştırmacı tarafından geliştirilen programda kullanıcılar, yazdıklarını bir arayüze yüklüyor. Bunun ardından program, çeşitli kelimeler seçerek metni yeniden yazmaya başlıyor ya da olay örgüsünün devamı için önerilerde bulunuyor.

Biraz kurcaladıktan sonra programı nasıl yönlendireceğini anlayan Lepp, süreci kehanete benzetti. Yazar, sonunda elde ettiği metni düzenlemek ve revize etmek zorunda kalsa da iş yükünün önemli ölçüde hafiflettiğini fark etti. 

The Verge‘e konuşan Lepp, “Bu benim hikayem, benim karakterlerim, benim dünyam. Onu ben buldum” ifadelerini kullandı;

Peki ya bunları bir bilgisayar yazdıysa?

Birleşik Krallık merkezli Bağımsız Yazarlar Birliği’nin kurucusu Orna Ross, Lepp gibi yapay zekadan yararlanan yazarları desteklediğini ifade etti.

Ross, “Bir aracı kullanmak, yazı ortağına sahip olmak gibi,” diye konuştu:

Her türlü öneriyi ortaya atan, asla yorulmayan, her zaman orada duran çılgın bir ortak. Ve sahip olduğum bu ilişkide sorumlu kişi kesinlikle benim.

Yapay zekanın en büyük savunucularından, bağımsız romancı Joanna Penn de atölyesinin ilk gününde öğrencilerine şöyle söylediğini aktardı:

Zaten yapay zeka destekli bir yazarsınız. Amazon’u alışveriş yapmak için kullanmıyor musunuz? Google’ı araştırma için kullanmıyor musunuz?

Kaynak: The Verge

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.