Edebiyat

Beren ve Lúthien’in Hikayesi Kitap Oluyor!

beren-luthien-banner

J.R.R. Tolkien külliyatının en önemli başlıklarından Silmarillion‘un okurlar tarafından en çok sevilen hikayelerinden biri olan, her daim kalpleri sızlatan ve gözleri dolduran Beren ve Lúthien‘in Hikayesi, ayrı bir kitap olarak okurlarla buluşmaya hazırlanıyor!

J.R.R. Tolkien‘in oğlu Christopher Tolkien ve HarperCollins Yayıncılık’ın bir araya gelerek kitaplaştıracağı hikaye, ABD ve İngiltere ile aynı anda Tolkien yayın haklarının bulunduğu tüm ülkelerde satışa çıkacak. 12 ciltlik Orta-Dünya Tarihi derlemesinden alınacak olan Beren ve Lúthien’in Hikayesi, 1917 yılındaki ilk yayınlanış tarihinden beri birçok defa değişiklik geçirmiş durumda. Bunu yansıtmak adına Christopher Tolkien, hikayenin güncel versiyonlarıyla devam edecek olan kitabın açılışını Tinúviel’in Hikayesi adını taşıyan, babasının kaleme aldığı orijinal metin ile yapacak. Böylece Tolkien’ın yıllar içinde pek çok farklı yorumla anlattığı Beren ve Lúthien’in masalsı aşkının farklı yönleri ilk defa bir araya gelecek.

beren-ve-luthien-kapak

Okurlar tarafından oldukça sevilmesinin yanı sıra Beren ve Lúthien’in Hikayesi, efsanevi yazar Tolkien için de ayrı bir önem taşıyor. Yazar, eşi Edith Tolkien ile paylaştığı mezarın, mezar taşlarına kazınan isimlerin kendisi için önemini oğlu Christopher’a, eşinin ölümünden kısa bir süre sonra yazdığı mektupta şu sözlerle açıklıyor:

“Edith’e hiçbir zaman Lúthien diye seslenmedim fakat hikayenin ilham kaynağı oydu.”

Son Orta-Dünya kitabı olan Húrin’in Çocukları’nın çıkışının 10. yıl dönümünde ve hikayenin de yazılışının 100. yıl dönümünde, Mayıs 2017‘de raflarda yerini alacak Beren ve Lúthien’in Hikâyesi’nin illüstrasyonlarını ise birçok Tolkien kitabında çalışmış olan Alan Lee üstlenecek.

Tolkien Ensamble’ın hazırladığı Beren ve Luthien klibi için sizi buraya alalım:

Beren ve Luthien’in Aşkı – The Tolkien Ensemble

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Assassin's Creed: Rönesans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.