Edebiyat

Alan Moore, Yazarlara Berbat Kitaplar Okumaları Gerektiğini de Öğütledi

Britanyalı efsanevi çizgi roman yazarı Alan Moore, BBC’de yayımlanan Maestro programında yazar olmak isteyen hevesli kişilere birkaç tavsiye verdi.

Watchmen ve V for Vendetta gibi çığır açan çizgi romanların yazarı, genç yeteneklere sadece iyi eserler değil “berbat kitaplar” okumaları gerektiğini de söyledi. 

Alan Moore genç yazarlara çok sık kitap okumalarını ve okuyacakları materyalleri çok çeşitli bir yelpazeden seçmeleri gerektiğini söyledi. 

Röportajda ünlü yazar, “Müstakbel yazarlara sadece iyi kitaplar okumamasını tavsiye ederim. Kötü kitaplar da okuyun çünkü iyi kitaplardan daha ilham verici olabilir” ifadeleri kullandı ve şöyle ekledi: 

İyi bir kitaptan ilham aldıysanız her zaman intihal tehlikesi, o iyi kitaba çok benzeyen bir şey yazma tehlikesi vardır.

68 yaşındaki Moore düşüncesini şöyle detaylandırdı:

Oysa okuduğunuz esere gerçekten yardımcı olacak tepki, ‘Yüce İsa bunu yazabilirim’ tepkisidir. Bu son derece özgürleştirici. Senden çok ama çok daha kötü durumda olan birini bulmak ve neden bu kadar kötü yazdığını incelemek…

YouTube player

Genç yazarların özgün fikirler üretmesini destekleyen Moore, başkalarının çalışmalarına bel bağlayarak üretim yapmaya karşı çıkıyor. Ünlü yazar eski eserlerin uyarlamalarının ya da devamlarının yazılmasının da yeteneği körelttiğini düşünüyor. 

Kaynak: Independent, ScreenRant

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.