Edebiyat

2019’a Kadar Unutulmuş Diyarlar Kitabı Yok!

Maalesef doğru duydunuz, resmi bir açıklama olmasa da sitemizi takip eden Unutulmuş Diyarlar (Forgotten Realms) yazarlarından aldığımız haberlere göre Wizard of the Coast2019 yılına kadar herhangi bir roman yazması için hiçbir yazarıyla kontratını yenilememiş.

Tabii bu çok da yeni bir haber sayılmaz. R.A. Salvatore da en son yazdığı Drizzt serisi kitabı olan Hero’dan sonra “bir süre” herhangi bir Unutulmuş Diyarlar kitabı yazmayacağını açıklamıştı. Bunun Diyar romanları için bir son mu yoksa bir ara mı olduğunu henüz bilmiyoruz. Ama şahsen bu habere oldukça üzüldüğümü söyleyebilirim.

Unutulmuş Diyarlar’a gönül vermiş birisi olarak bugüne kadar 150’den fazla Diyar romanı ve 80 küsur Diyarlar macera modülü ve kural kitabı hatmettim ve özellikle son 4 yıldır yayınlanan Unutulmuş Diyarlar romanlarının kalitesinden bahsetmeden edemeyeceğim.

Diyarlar’da Neler Oluyor?

2008 yılında başlayan Spellplague (Büyüvebası) furyasından sonra dünyanın içine etmişlerdi ve evrenin ne romanı ne de FRP maceraları tat vermişti. 2014 yılında Dungeons and Dragons‘ın beşinci edisyona geçmesiyle evren oldukça toparlanmış ve -bana kalırsa- Unutulmuş Diyarlar bugüne kadarki en güzel ve stabil halini almıştı. Tabii bu durum romanlara ve macera modüllerine de yansımıştı. Özellikle the Sundering serisi, bu döneme denk gelen Drizzt romanları ve ekibin belki de en iyi yazarlarından biri olan Erin M. Evans‘ın yazdığı Brimstone Angels serisi tatlarından yenmiyordu doğrusu. Hatta Unutulmuş Diyarları yaratan ancak yazarlık konusundaki vasat yetenekleriyle anılan Ed Greenwood‘un bile yazdığı romanları oldukça beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Bundan birkaç ay önce R.A. Salvatore resmi Twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla “Drizzt’in hikâyesinin bittiğini söylemedim,” demişti ve aynı dönemde Dungeons and Dragons baz alınarak yapılacak bir film/dizi projesinin dedikoduları ortaya çıkmıştı. Yani karakterlerimiz yakın gelecekte karşımıza farklı kanallar aracılığıyla çıkabilir.

Şimdilik nedir ne değildir biz de bilmiyoruz ama umuyoruz ki Unutulmuş Diyarlar hiç bitmesin ve romanlar devam etsin.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Türk Edebiyatının Tecrübeli Kalemlerinden Bilimkurgu Seçkisi: İlk

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.