Haberler

Dungeons and Dragons Çizgi Filmi İçin Mini Belgesel Hazırlandı

Toy Galaxy isimli YouTube kanalı, 80’lerin kült çizgi filmi Dungeons and Dragons için mini bir belgesel hazırladı. Belgesel, çizgi filmin dönemi nasıl etkilediğini başarıyla aktarıyor.

Dungeons and Dragons markası 40 yıldan fazladır aramızda. Rol yapma oyunlarının atası olan DnD, yıllar içerisinde birçok farklı platformda karşımıza çıktı. Ancak bir ürün vardı ki, onun yeri çok farklıydı.

1983-85 yılları arasında toplamda 27 bölüm halinde yayınlanan Dungeons and Dragons TV Series, uyarlandığı markanın da tanıtımı için de önemli bir rol oynamıştı. Birbirinden farklı bir grup gencin bindikleri hız treni, onları Dungeons and Dragons diyarına atmasını konu edinen çizgi film, birçoklarına göre fazlasıyla şiddet içeriyordu.

Dungeons and Dragons Çizgi Film Serisi

Yayından kaldırılmasına ön ayak birçok farklı etmen var. Fakat şiddet unsuru, o dönemde ABD medyasının da ilgisini çekmişti. 80li yıllarda yaşanan meşhur Satanic Panic döneminde, günah keçisi ilan edilen yapımlardan biri olmuştu.

Toy Galaxy kanalı, hazırladıkları 12 dakikalık mini belgesel ile çizgi filmi birçok açıdan ele alıyor. Nasıl ortaya çıktığı, neler anlattığı, döneme etkisi gibi konularda kapsamlı ama öz bir video olmuş.

Merak edenler için videonun bağlantısını da aşağıya bırakalım. Dungeons and Dragons’a dair genel bir belgesel arıyorsanız, üç bölümlük belgeselimize de göz atabilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.