Haberler

Dragon Magazine Arşivi Ücretsiz

dragon-magazine-banner

FRP müptelası olanlara müjde! Dragon Magazine dergilerinin tüm sayıları taranıp PDF formatında internete kondu hem de ücretsiz!

Yaklaşık 400 sayıyı tek tek bulup almak epey zor olurdu ancak şu ana kadar yayınlanmış (1976-2007) tüm sayılarına ücretsiz olarak ulaşmanız mümkün.

dragon-magazineDragon (Magazine), Dungeons and Dragons rol yapma oyunları için çıkarılan iki adet yazılı dergi/kaynak’tan biridir. Diğeri ise Dungeon’dır. İlk sayısını Haziran 1976’da yayımlayan Dragon, Eylül 2007’de 359. ve son sayısını yayımlayarak yayın hayatına son vermiştir. Ancak kısa süre sonra ısrarlara dayanamayıp e-dergi olarak kaldığı yerden devam etmiştir (Ocak 2013’de 419.sayısı çıktı).

Aslında bu tarzda TSR’ın ilk olarak çıkarttığı dergi The Strategic Review’di. Çünkü o zamanlar D&D, savaş oyunlarının bir alt dalı olarak görülüyordu. Ancak beklenen başarı çok erken gelmiş ve oyun kendi yolunu yarattığı için (Fantastik Rol Yapma Oyunları – FRP) derginin ismi değişerek Dragon olmuştur.

Peki ne var bu dergide? Zaten yeterince Campaign Settingler’e, Adventure Setler’e ve Core Booklar’a boğulmuşuz, ne gerek var?

Aslında tahmin ettiğiniz gibi bir kaynak değil Dragon. İçinde başka hiç bir kaynakta bulmayacağınız pek çok bilgi var. Öyküler, FRP bilgileri, çizgi roman karakterleri (TSR’ın çıkarttığı Marvel Super Heroes sistemi hakkında bilgiler gibi) ve daha niceleri.  Zamanında kural kitaplarına koyamadıkları, sonradan gelişen ufak tefek detaylar, sorunlar ve çözümleri için bu dergi kullanılmıştır. Örneğin Abyss düzleminin 666 tane katmanının her birinin ayrıntılı açıklamasının tek bir kitaba sığdırılması mümkün değildi; sığdırılamayanlar ise Dragon dergisinde yayınlanarak oyuncunun beğenisine sunuldu. Sadece düzlem bilgileri değil, yeni karakter sınıfları, prestige classlar, yaratıklar ve daha nicesi bu derginin içinde kendine yer buldu. Diyarlarla ve yeni yaratıklarla ilgili bilgiler genellikle muzip bilge Elminster’ın ağzından yazıldı.

drizzt-collected-storiesAynı zamanda bildiğimiz ve tanıdığımız pek çok yazarın kısa öyküleri hemen hemen her sayıda yer aldı. Bazı yazarlar yeni bir karakter yaratıp onunla ilgili öyküler yazdılar ve bu karakterler o kadar sevildiler ki ileriki zamanlarda kendilerine ait serileri oldu. Aynı şekilde bildiğimiz karakterlerinde kısa öyküleri çok defa yazıldı. Örneğin R.A Salvatore’un yazdığı genellikle Drizzt ve dostlarını baz alan, okuduğumuz ana seride olmayan ama bahsi geçen kısa öyküleri o kadar popüler oldu ki sonradan ayrı bir kitap oldu (R.A Salvatore, The Legend of Drizzt Anthology: The Collected Stories). Örneğin Guenhwyar’ın yaratılışı, Bruenor’un Mithril Salonu’ndaki çocukluk yılları (Dragon Magazine #152) vs.

Ve işte 31 yıllık bir emeğin ürünü olan tüm bu bilgiler sadece bir tık uzağınızda. Hiç kuşkumuz yok ki önümüzdeki bir kaç haftanız okumakla geçicek.

Dragon Magazine arşivini buradan indirebilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.