AYBABTUDizi Haberleri

Zaman Çarkı Dizisinde Büyü Sorunu

Amazon tarafından diziye uyarlanmakta olan, Robert Jordan‘ın efsane serisi Zaman Çarkı, fantastik evrenlerdeki en orijinal ve karmaşık büyü sistemlerinden birine sahip olmasıyla nam salmıştı. Ancak bu şöhret dizi yapımcılarını oldukça zorlamış.

THE WHEEL OF TIME Series Casts an Aes Sedai and Two Warders

Amazon Prime‘ın Zaman Çarkı dizisi yayınlandığında, kitap serisinin tutkunları olarak bizler, elbette kitaptaki ögelerin diziye taşınırken orijinalliğini kaybedip kaybetmeyeceğini inceleyecektik. Ancak fantezi edebiyatındaki çoğu eserin aksine, bu kitap serisinde ekrana doğrudan taşınması neredeyse imkânsız olan özel bir efekt mevcut: Zaman Çarkı’nın büyü mekanikleri.

Bu evrende “büyücü” kelimesi neredeyse hiç geçmez, onun yerine Zaman Çarkı’nı döndüren “Tek Güç“ü yönlendirebilen erkek ve kadınlar vardır. Tek Güç’ü kullanan erkek ve kadınlar, bu gücü Ateş, Toprak, Hava, Su ve Ruh “örgüleri” şeklinde kullanır. Yani havada örgü desenleri çizerek istedikleri etkiyi yaratmaya çalışırlar. İşin zorluğu da burada başlıyor.

Erkeklerin havada ördükleri örgüleri, yalnızca Tek Güç‘ü yönlendirebilen diğer erkekler görebiliyor. Aynısı kadın yönlendirenler için de geçerli. Hatta kadın ve erkek yönlendirenler, birbirlerinin örgülerini göremiyor. Yani teknik olarak dizideki yönlendiremeyen karakterler, havadaki bu parlak enerji örgülerini görememeli. Dolayısıyla izleyiciler olarak bizler bu örgüleri göremezsek bu evreni orijinal kılan en büyük ögesini kaybolmuş olacak.

Bir diğer sorun ise bu örgüleri görsel efektle ortaya çıkarırken parlak örgü iplikçiklerini ekrana olduğu gibi taşımanın zorluğu. Var olan bir sahneye çok ince çizgiler eklemek oldukça zordur ve bütçeye bağlı olarak kalitesi de değişmektedir. Dolayısıyla bir örgüyü oluşturan onlarca, yüzlerce ince çizgiyi ekrana ekleyince izleyiciler neyin gerçek, neyin örgü olduğunu karıştırabilir. Kitap serisi için sonradan yazılıp çizilen çizgi romanlar ve resmî illüstrasyonlar bile okuyucuları bu konuda tatmin edememişti.

Yapımcının diziye ayırdığı bütçeyi ve bütçenin hangi alanlarda ağırlıklı olarak kullanılacağını henüz bilediğimiz için neyle karşılaşacağımızı da kestiremiyoruz. Başyapımcı ve senarist Rafe Judkins, bu konuda iyimser yorumlarda bulunsa da serinin hayranları kitaplardan çıkarılabilecek kısımlar için kendilerini hazırlasa iyi eder.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Amazon'un Yüzüklerin Efendisi Dizisi, Üçlemeye Nasıl Bağlanacak?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.