Dizi Haberleri

Time of the Doctor

doctor-who-time-of-the-doctor-banner

Bir dönemi daha kapattık Doktor’la. Evet sevgili okuyucular, 11. (veya 13 de diyebilirsiniz) Doktor’a Noel gecesi elveda dedik 3 yıl aradan sonra. Doktor’un Zamanı (Time of the Doctor) tükendi ama Doktor tükenmedi. İzlemeyenler yazının bundan sonrası için River Ablamın sıklıkla dikkat çektiği konuya yani spoilera maruz kalacaklarını bilsinler. İzleyenler ve izlemeseler de tehlikeyi göze alanlarla devam edelim.

Her şeyin başında şunu belirtmeliyim, Doktor’un Birşeyi Üçlüsü (… of the Doctor) serisi ancak böyle bitebilirdi ve aslında neticede beklediğimiz oldu. Burada bir sürpriz yok.  Yani kim tahmin etmiyordu ki Doktor’un devam etmesinin bir yolunun Zaman Lordları’nın izninden geçmesi gerektiğini ve bir şekilde iletişime geçeceklerini? Birkaç açık tabii ki var ama bunları hep ‘zamanlı ıvırlı zıvırlı bir şeylerle’* açıklamak mümkün.

Time-of-the-Doctor-29-main2Ne izledik bu bir saatin içinde, önce onu idrak edelim. Evrenin ve zamanın heryerine bir mesaj yayılır, kimse mesajı çözemez ve duyan bütün ırklarda bir dehşet peydah olur sebepsiz. Mesaj bir gezegenden gelmektedir. Fakat dehşetin ve Papalık Merkezi Sistemi Kilisesi’nin, herkesi bu gezegenin dışında tutması tek bir kişi için mümkün değildir: Doktor. Ulu Hemşire Tasha Lem’le flörtleşmelerle geçen zevzek ama 3 yıldır bizi hoş tutan sahneleri geçersek, Doktor gezegene Clara’yla iner. 5. ve 6. sezona damgasını vuran çatlağın aslında ne olduğunu anlarız: Gallifrey. Zaman Lordları kurtulduktan sonra sağa çekmiş beklemededirler. Ancak Doktor’un çevirmeyi başarabileceği bir mesajla, Doktor’a evrenin en tehlikeli, en göz önünde duran ve cevabı sorusunda gizli soruyu sormaktadırlar: Doktor Kim? Doktor adını söylerse Gallifrey, güvende olduklarını düşünüp gaza basıp bu evrene geçecektir fakat güvende değildirler çünkü kapının önünde Dalekler, Cybermen, Ağlayan Melekler ve daha nicesi beklemektedir. O halde ne yapmalı, ne yapmalı? Bir şey yapacaksa 500 sene kapıcılık yapmalı! Evet, Doktor’un 7. Sezonun sonunda mezarı olduğunu öğrendiğimiz Trenzalore’da (zira gezegen oymuş) kalan bir avuç insancığı kurtarmanın yolu olarak beklemeyi ve gezegeni savunmayı seçiyor ve arada TARDIS’in de trafiğe takılmasıyla işler uzadıkça uzuyor, böylece Doktor’u bayağı bir yaşlanmış buluyoruz. Olaylar, olaylar (anlatmıyorum artık, hem zamanlı ıvır zıvır hem de mantığını çözmeye gerek yok) ve Clara en sonunda Gallifrey‘li patronlara Doktor’un adının Doktor olduğunu anlatır ve yeniyıl hediyesi olarak Doktor’a yeni bir set rejenerasyon devredilir. Güzel hediye, kabul edin. Doktor Trenzalore’dan rejenere olup kurtulur ve 12. (14) Doktor’umuzla sonunda tanışırız.

1 saaatin özeti bu. Peki bölüm nasıldı? Başta da dediğim gibi, son rejenerasyon seti beklenen bir sonuçtu. Doktor’un kaçıncı olduğu,doctor-who-matt-smith-best-episodes-time-of-the-doctor Sessizlik’in River Song’u ne zaman, nasıl ve ne amaçla eğittiği, duvardaki çatlak, Trenzalore’da neler olduğu olabildiğince mantıklı bir çerçevede anlatıldı ve daha nice geçmişe dönük referansla Matt Smith’in dönemini özet geçtik. Doktor’un Birşeyleri Üçlüsü’nün her biri tek başına sezon olabilirdi, zira o kadar malzeme harcanıyor ki nasıl hepsini 1 saate sığdırıyor Steven Moffat anlamak mümkün değil. Fakat bir yandan da geçmişe dönük bu kadar bağlantıyı görünce aslında 1 saate sığdırmadığını, önümüzdeki sezonlarda her şeyi bağlamaya yönelik ana bir planı oynadığını anlıyoruz. Adamın elinde herhalde 2,5 sezonluk program hazırdır bu kadar hazırlıktan sonra. Seviyor muyum? Şahsen ne desem olmayacak. Bir yandan anlamakta zorlanıyorum her şeyi, çünkü sürekli zaman ve evrende bir hareketlenme var. Mesajlar, haberler bütün Doktor’ların zaman çizgisiyle oynuyor. En sonunda da en büyük açıklamamız hala zamanın düz bir çizgi olmadığı ve ıvırlı zıvırlı zamanlı bir şey olduğu. Tatmin edici mi? Bir yere kadar. Tatmin etmediği yerden sonrasını ise kendime “bu bir bilim belgeseli değil” diyerek aklıma koyup zevk almaya bakıyorum ve işte o noktada dizi büyülü bir noktaya geliyor.

Doctor-Who-7-2959340Artık yeni bir döneme girdik. Moffat’ın önümüze daha neler çıkaracağı hem tahminlerin ötesinde, hem de gördüğümüzde anladığımız şeyler olacak. Fakat esas heyecan yeni Doktor’la gelecek. Peter Capaldi genç değil, oradan oraya hoplayıp zıplamasını beklemiyorum. Biraz asabi istiyorum bu sefer, flörtleri bu sefer genç kızlarla olsun, daha umutlu olsun, beklentileri yüksek olsun, hipster olmasın yeter artık. Clara’nın dediği gibi, bunca zaman sonra kendi zamanını önemsemeyi hak etmedi mi? Ağustos 2014’te göreceğiz nasıl olacağını, daha var.

Siz söyleyin, Steven Moffat’lı Doktor Who nasıl gidiyor, bölüm nasıldı, burası nasıl oldu çakamadım dediğiniz yer neresiydi, yeni Doktor’dan ne bekliyorsunuz? Anlatın, Doktor gibi tek başıma düşünmek sıkıcı takdir edersiniz ki.

 *wibbly wobbly timey wimey stuff

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.