Dizi Haberleri

The Man Who Fell to Earth Dizisinden İlk Fragman

Vezir Gambiti ve Alaycı Kuş romanlarının da yazarı olan Walter Tevis‘in Dünya’ya Düşen Adam romanından uyarlanan, David Bowie‘nin filminden sonrasını anlatacak The Man Who Fell to Earth dizisinden ilk kısa tanıtım videosu geldi.

The Man Who Fell to Earth dizisinin geleceği haberini 2019’da vermiştik. 10 bölümden oluşacak ilk sezon bu yıl içerisinde yayınlanacak. Dizinin kısa tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube player

Dünya’ya Düşen Adam – Romanın Hikayesi

Dünya’ya Düşen Adam romanı, kendi gezegeni Anthea‘da ölmekte olan uzaylı bir ırkın üyelerinden birinin Dünya’ya gelmesi ile başlıyordu. Birçok felaket sonucu sayıları 300’e kadar düşmüş Anthea’lılar yiyeceğin ve suyun olduğu Dünya‘ya ulaşarak türlerini kurtarmak istiyor. Fakat tükenmekte olan kaynaklarında yalnızca tek bir kişiyi başka bir gezegene gönderecek miktarda yakıt bulunuyor.

Thomas Jerome Newton Dünya’ya gelince gezegenin sıcaklığı ve Güneş’e olan yakınlığından bunalıyor. Zira her Anthea’lı gibi Newton’ın da hassas gözleri ve albino teni var. Gündüz dışarıda yürümek dahi ona acı veriyor. Newton’ın aslen sevemediği bu Dünya’ya halkını getirecek uzay gemisini inşa etmeye çalışırken yaşadıklarını okuyoruz. Tevis’in diğer romanlarında da olduğu gibi hikaye ana karakterin bunalımlı ruh durumuna odaklanıyor.

Hikayenin en öne çıkan teması ise öldürücü bir yalnızlık oluyor.

The Man Who Fell to Earth – Dizinin Hikayesi

Roman 1976 yılında, başrolünde David Bowie ile filme uyarlanmıştı. Hatta The Man Who Fell to Earth filmi Bowie’nin ilk sinema filmiydi.

Showtime‘ın yayınlayacağı dizi, filmdeki olaylardan 40 yıl sonrasını anlatacak. Bu kez başroldeki bir diğer uzaylıyı, Faraday’ı, Chiwetel Eijofor canlandıracak. Orijinal hikayenin aksine bu kez uzaylı kendi ırkını kurtarmaya değil, insanlığa yardım etmeye gelecek.

David Bowie’nin büyüsünün peşinden gidip onu kopyalayamazsın. Bunu umamazsın bile. Neyse ki dizinin yaratıcıları bizi farklı bir yola sürükleyecek bir konsept yarattı. Mesela Eijofor bambaşka bir karakteri oynuyor, hikayesi de bambaşka. Bowie’nin filmdeki ırkıyla aynı ırkın bir üyesi. Fakat o ırkın farklı bir üyesi. Ayrıca bu kez Dünya’ya düşen ilk kişi de o değil.

Alex Kurtzman

Romanda da filmde de ana karakterin en vurucu yanı yalnızlığıydı. Hikaye olağanüstü bir yalnızlık anlatıyor ve yalnızlığın yok ediciliğini gösteriyordu. Ben de hikayedeki bu temadan çok etkilenmiştim. Fakat bu benim ya da Jenny’nin anlatmak istediği türde bir hikaye değil. Yani biz de yalnızlığı hikayeye katabiliriz. Ancak anlatmak istediğimiz hikaye aslında daha umut verici.

Alex Kurtzman

Yani Anthea’lılar Dünya’nın parlaklığından rahatsız olan, hastalıklı görünen kişiler olmayacak. Dizi 300 kişi kalmış ırkın yalnızlığına, umutsuzluğuna ve dışlanmışlığına odaklanmayacak. Üstelik Tevis’in romanlarında öne çıkan iç karartıcı, depresif temalara yer vermektense umut verici bir film olacak. Ana karakter de, karakterin amacı da, başından geçenler de farklı olacak. Yine de dizi uyarlandığı(!) kitabın adını taşıyacak. İlginç bir proje.

Eijofor’a oyuncu kadrosunda Naomie Harris, Jimmi Simpson, Clarke Peters ve Josh Herdman gibi isimler eşlik edecek. Dizinin yapımcılığını da Alex Kurtzman ve Jenny Lumet üstleniyorlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Robert Charles Wilson'dan Darwinya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.