Dizi Haberleri

Neil Gaiman, Fantastik Gormenghast Serisini Ekranlara Döndürüyor

Fantastik edebiyatın önemli isimlerinden Neil Gaiman, “A Beautiful Mind”ın yazarı Akiva Goldsman ile büyük bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. İkili, 20 yıl önce BBC‘de uyarlaması yayınlanan Mervyn Peake‘in klasik fantastik serisi Gormenghast‘ı ekranlara döndürecek.

FremantleMedia North America (FMNA) tarafından yapılan açıklamada, firmanın Mervyn Peake’in gotik fantastik kitap serisi Gormenghast’ın televizyon haklarını satın aldığını duyuruldu. 20. yüzyılın en büyük yapıtlarından olan ve dünya çapında ün kazanarak 20 dile çevrilen Gormenghast’in dizi uyarlamasının yapımcılığını Neil Gaiman ve Akiva Goldsman üstlenecek. İkiliye Barry Spikings (The Deer Hunter, Lone Survivor) ve David A. Stern (Howards End, The Last Tycoon) de yapımcı olarak eşlik edecek.

1946’da Titus Groan‘ın doğumuyla başlayan aynı adlı kitap ile başlayan Gormenghast serisi, üç kitabın ardından 1968 yılında Peake’in yaşamını yitirmesi ile sona erdi. Ölümünden yıllar sonra karısı, yarım kalan Titus Awake’i tamamladı ve 2009’da okurlarla buluşturdu.

Gormenghast serisinin iki kitabı Titus Groan ve Gormenghast, BBC tarafından dört bölümlük mini dizi olarak 2000 yılında yayınlanmıştı. Jonathan Rhys Meyers ve Christopher Lee‘nin rol aldığı diziyi takip eden hayranlar başka bir uyarlamayı görmek için sabırsızlanıyordu.

Son birkaç yıldır Gormenghast uyarlaması üzerine çalışan Gaiman, 2015 yılında planının ipuçlarını vermiş ve Mervyn Peake’in oğlu Fabian Peake’in tüm desteği ile fantastik seriyi bir filme dönüştürmek için çalıştığını söylemişti.

Hayalini gerçekleştirmeye yaklaşmanın mutluluğunu yaşayan Gaiman, projeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Edebiyatta Mervyn Peake‘in Gormenghast romanları gibisi yok. Aynı zamanda sanatçı olan bir usta tarafından yaratıldılar ve bizi unutulması imkansız kahramanlar, kötüler ve insanlarla dolu, bir şehir kadar büyük olan tarihi bir kaleye götürdüler. 60’lı yıllarda fantastik tarzı sevenlerin Yüzüklerin Efendisi ve Gormenghast kitaplarını bağrına basmasının sebebi vardı. Peake’in keskin zekası ve eşsiz bakış açısının ekrana aktarılmasında yol gösterici olma olanağına erişmek benim için onurdur.”

Halen, yine bir FMNA projesi olan American Gods‘ın ikinci sezonu üzerinde çalışan Neil Gaiman’ın Good Omens mini dizisi ve daha birçok projesi de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir  The OA Dizisi 2. Sezonun Ardından İptal Edildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu