AYBABTUDizi Haberleri

Isaac Asimov’un Vakıf Dizisi 10 Bölüm Olacak

Bilimkurgu tarihini şekillendiren başlıca eserlerden biri ekranlara geliyor. Daha önce TV ve sinema projeleri gündeme gelen Isaac Asimov’un Vakıf (Foundation) serisinin 10 bölümlük dizi olarak çekilmesi kesinleşti.

Deadline’ın haberine göre; serinin yayın haklarını geçen yıl elde eden Apple, projenin başına Dark Knight’tan David S. Goyer ile Sarah Connor Chronicles’tan Josh Friedman’i getirdi. Terminator, Mission: Impossible ve Star Trek yapımlarının arkasındaki Skydance de projeye dahil edildi.

Büyük heyecanla başladıkları Vakıf projesine çok önem veren Apple ekibi, dizinin Game of Thrones, Westworld ve Battlestar Galactica gibi bir potansiyeli olduğunu düşünüyor.

Apple, Vakıf Dizisinin Haklarını Satın Aldı

Bilimkurgu edebiyatının başyapıtlarından olan Vakıf‘ın ilk hikayesini 1942 yılında yazan bilimkurgu efsanesi Isaac Asimov, roman serisine ise 1951’de başladı. Vakıf‘ın konusu şöyle:

On iki bin yıl boyunca egemenliğini sürdüren Galaktik İmparatorluk artık ölmektedir. Sadece psikotarih biliminin yaratıcısı Hari Seldon geleceği görebilmektedir: En az otuz bin yıl sürecek olan savaş ve cehaletin batağında geçecek karanlık bir gelecek… İnsanlığın bilgi birikimini koruyabilmek ve yaklaşan karanlık çağı olabildiğinde kısaltabilmek için Seldon, İmparatorluk’un en iyi beyinlerini, gelecek kuşaklara bir umut feneri oluşturabilmeleri için, galaksinin kenarındaki ıssız bir gezegende bir araya getirir. Seldon bu sığınağa Vakıf adını vermiştir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.