AYBABTUDizi Haberleri

Apple, Vakıf Dizisinin Haklarını Satın Aldı

Apple, Isaac Asimov‘un muhteşem bilimkurgu üçlemesi Vakıf‘ın (Foundation) haklarını aldı ve dizi projesi için Skydance televizyonu ile çalışmaya başladı. Bilimkurgu severlerin merakla bekledikleri Vakıf dizisi, bugüne kadar birçok DC filminde birlikte çalışan David Goyer ve Josh Friedman tarafından yazılacak.

2018 yılında televizyon programlarına 1 milyar dolar ödemeye hazır olan Apple‘ın en büyük projelerinden biri olan “Vakıf”, aslında kısa öyküler serisi olarak 1942 yılında Astournding dergisinde yayınlanmıştı. Serinin ilk kitap Vakıf 1951 yılında, Vakıf ve İmparatorluk 1952’de, İkinci Vakıf ise 1953’te basıldı.

Westworld‘ün yapımcısı Jonathan Nolan ile Roland Emmerich, 2014’te bu proje için HBO ile anlaştığını duyurmuş ve dizi uyarlaması üzerinde çalışmaya başlamışlardı ancak bu çaba sonuçsuz kaldı. Umarız Goyer ve Friedman’ın işbirliği, Isaac Asimov’un çarpıcı eserinin kodlarını kırar ve başarılı bir dizi ortaya çıkar.

Bilimkurgu edebiyatının başyapıtlarından olan Vakıf‘ın konusu şöyle: On iki bin yıl boyunca egemenliğini sürdüren Galaktik İmparatorluk artık ölmektedir. Sadece psikotarih biliminin yaratıcısı Hari Seldon geleceği görebilmektedir: En az otuz bin yıl sürecek olan savaş ve cehaletin batağında geçecek karanlık bir gelecek… İnsanlığın bilgi birikimini koruyabilmek ve yaklaşan karanlık çağı olabildiğinde kısaltabilmek için Seldon, İmparatorluk’un en iyi beyinlerini, gelecek kuşaklara bir umut feneri oluşturabilmeleri için, galaksinin kenarındaki ıssız bir gezegende bir araya getirir. Seldon bu sığınağa Vakıf adını vermiştir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  DC'den Süper Kahramanlarla Dolu Bir Ofis Projesi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.