Dizi Haberleri

İkinci Türk Netflix Dizisi, Göbeklitepe’yi Konu Alacak!

Netflix imzalı ikinci Türk Orijinal dizisinin detayları belli oldu. Geçtiğimiz yaz UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Göbeklitepe ile ilgili olacağı belirtilen fantastik dizinin başrolünde Türk dizilerinin sevilen bir ismi yer alacak.

Netflix, Çağatay Ulusoy’un başrolde yer aldığı “Hakan: Muhafız”dan sonra ikinci Türk orijinal diziyi Dünyanın ilk tapınağının bulunduğu Göbeklitepe hakkında yapacak. Stonehenge’den 7000, Mısır piramitlerinden 7500 yıl daha eski olduğu keşfedilen Göbeklitepe’yi anlatacak olan dizinin başrolünde Beren Saat yer alacak.

Senaryosunu Nuran Evren Şit’in yazacağı fantastik dizinin çekimlerini “Hakan: Muhafız” ekibi gerçekleştirecek.

Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe

Şanlıurfa’nın yaklaşık 12 kilometre kuzeydoğusunda, Tek Tek Dağları’nın üzerinde bulunan Göbeklitepe bulunduğu yer itibarıyla da, “Bereketli Hilal” olarak bilinen coğrafyanın, Fırat ve Dicle nehirleri ile filizlenen Mezopotamya’nın bir parçası. Bereketli Hilal, tarihteki ilk kentlerin, bürokrasinin, yazının ve devletin ortaya çıktığı, başka bir deyişle uygarlığın başlangıç noktası.

Göbeklitepe bu büyüklükteki en eski anıt, ilklerin ötesinde, birçok anlamda tarihin sıfır noktasını oluşturuyor. Göbeklitepe ören yerinde sürdürülen kazılar bugüne kadar hep beklenmedik keşiflere sahne oldu. İnsanın avcı toplayıcı olarak yaşamını sürdürdüğü bir dönemde, ileri düzeyde mimarlık gerektiren tapınaklar inşa etmesi tüm dünyada şaşkınlık yarattı. Bunun da ötesinde tarih öncesi insanın inanç dünyasını yansıtan, animist figürlerle zenginleştirilmiş tapınaklar Göbeklitepe’yi arkeoloji tarihinin en önemli keşiflerinden biri olmasını sağladı. Kuşkusuz bu etkileyiciliğinin yanı sıra, kazılarda tarih öncesi yaşama dair elde edilecek her türlü veri ve bilimsel sonuç insanlık tarihi açısından büyük önem taşıyor. Yakın zamana kadar bu ölçüde anıtsal yapıların ancak yerleşik yaşamın ileri aşamalarında gerçekleşebileceği öngörülürken, Göbeklitepe bu görüşün doğru olmadığını; dönemin oldukça karmaşık bir toplumsal düzene ve teknolojiye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Keşfedilmeyi bekleyen birçok şeyin daha olduğunu akla getiriyor.

İngiltere’de bulunan “Stonehenge”den yaklaşık 7.000, “Mısır Piramitleri”nden ise yaklaşık 7.500 yıl eski olan Göbeklitepe Anadolu’nun uygarlık tarihindeki yerini göstermesi bakımından da ayrı bir öneme sahip.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Obi-Wan Kenobi Dizisi Çekimleri Yeni Yılın İlk Günlerinde Başlıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.