Dizi Haberleri

Marvel’dan Hellfire ve Legion Dizileri Geliyor!

hellfire-club-banner

Evet doğru duydunuz. Harika senaryolu iki adet X-Men temelli dizi biz izleyicilerle buluşacak!

Bildiğiniz üzere Disney hem Marvel’ın hem de ABC’nin sahibi. Ama bu Marvel dizilerini sadece ABC’nin yayınlayacağı anlamına gelmiyor. Fox geçtiğimiz günlerde kendi Marvel dizisini yaptığını ve isminin Hellfire olacağını açıkladı. Ayrıca FX kanalı için de Legion isimli dizinin yolda olduğunu söyledi!

Peki dizilerimizin konusu ne olacak?

Özellikle X-Men seven Marvel kurtları dizilerin isimlerinden konularını anında çakmıştır zaten. Hellfire aslında, başta X-Men çizgi roman serilerinde olmak üzere bolca karşımıza çıkan ve bir grup aşırı zengin mutantın oluşturduğu Hellfire Club isimli gizli bir örgütün kısaltmasıdır. Tek bir amaçları olmamakla birlikte, dünyada süre gelen tüm politik ve siyasi olaylardan çıkar elde etmeye çalışan bir nevi masonik bir örgütlenmedir. Doğrudan “Dünya Hakimiyeti” düşüncesine karşı çıkan ve akıllıca tasarlanmış stratejilerle kâr elde edip perde arkasından yönetmeyi amaçlayan çok zengin, elit ve çoğunlukla mutantlardan oluşan bir konsey tarafından yönetilmektedir. Kulüp aslen 1700’lü yılların sonunda kurulmuştur ve günümüzde bile üyeleri çoğunlukla Victoria dönemi İngiltere’sinin kıyafetlerini giymektedir. Kulüp gerçekte de var olan Hellfire Club’dan esinlenerek yaratılmıştır.

sebastian and emma

Çizgi romanlardaki Hellfire Club’a bakarsak; eskiden hiç mutant barındırmamaktaydı. Ancak 20.yy’da Sebastian Shaw ve Emma Frost isimli iki mutanta saldırdıkları anda hiç tahmin etmedikleri bir olaylar silsilesini başlatırlar. Bu ikili hızlı ve gizli bir şekilde kulübün yönetici konseyi üyelerini tek tek öldürürler ve tüm Kulübü ele geçirirler. Zamanla yeni konsey üyesi olarak zengin mutantları konseye eklerler ve bu yönetici konseyin ismini Inner Circle olarak değiştirirler. Konsey üyelerinin her birinin bir rütbesi vardır ve bu rütbeler satranç taşlarının isimlerinden gelmektedir.

Bu iki karakteri X-Men filmlerinden de tanıyorsunuz aslında. Sebestian Shaw ve Emma Frost (White Queen), X-Men First Class filminde Hellfire Club’ın liderleri olarak karşımıza çıkıyordu zaten. Sebestian Shaw başta (ve en iyi) kinetik enerji olmak üzere tüm enerji türlerini absorbe edip bunu fiziksel kuvvetini arttırmakta kullanabilen güçlü bir mutanttır. Tepesine dağ bile yıksanız dağın çarpma kuvvetini emerek daha da güçlenir (bizzat denenmiştir).

Emma Frost ise yaşamı süresince birkaç kez evrim geçirerek yeni güçler kazanmış bir mutanttır. Hayatına çok güçlü bir telepat olarak başlamış ama sonradan tüm vücudunu neredeyse yok edilemez bir elmas formuna dönüştürebilmeye başlamıştır. Yeni gücüne sahip olduğunda eskisini kaybetmiyor tabii ki. Yine eklemekte fayda var. Emma Frost çok güçlü bir telepattır ve bizzat Profesör Xaiver’ın yarattığı psişik kalkanları kırmayı başarmıştır. Dizide de muhtemelen yine telepatik güçlerini göreceğiz. Çizgi romanda ise Emma karakteri kulüpten ayrılıp X-Men’e katılmış ve kötü günlerini geride bırakmıştır. Her ne kadar acımasız, duygusuz, sert ve biraz da sinsi tavırlarıyla antipati ve güvensizlik toplasa da, X-Men’i çok zor zamanlarda pek çok sorundan kurtarmıştır. Ekibin tüm üyeleri tarafından kabul görmüş ve sonradan okulun Müdiresi olmuştur.

x-men-legion

Hellfire dizisi 1960’lı yıllarda geçecek. Diziyi Fox’un yaptığı da düşünülürse X-Men First Class, X-Men Apocalypse, The Wolverine 2, Gambit, Deadpool yapımlarıyla da kesişmesi mümkün gözüküyor. Hemen ekleyelim. Hellfire dizisi henüz geliştirme aşamasında ama Legion dizisinin ilk bölüm siparişi verildi bile!

Gelelim Legion dizisine. İsmi bile afilli. Karakterini düşünmeyin bile! Kendisi yeryüzünün gördüğü en güçlü psişik mutantlardan Professor Charles Xaiver, nam-ı diğer Professor X’in şizofren oğludur ve dünyanın gördüğü en güçlü mutantlardan –hatta varlıklardan- biridir.

Dizide kendisinin ergenlik yıllarından itibaren şizofreni hastalığıyla yaşadığını ve ömrünün büyük bir kısmını psikiyatri merkezlerinde geçirdiğine şahit oluyoruz. Kafasının içinde sürekli sesler duymakta ve var olmayan şeyler görmektedir. Ama her şey kendisi gibi hasta olan başka biriyle tanıştığında değişir. Bu kişi kendisine “ya gördüğün şeyler gerçekse?” diye sorar ve dizimiz başlar!

Çizgi romana gelirsek; dizinin yapımcıları dizinin çizgi romanla büyük oranda paralel gideceğini açıkladı o yüzden kısa bir özet geçelim istedik.

Gerçek ismiyle David Charles Haller, Professor Xaiver’ın İsrail’e göreve gittiği sırada güçlerini kullanarak komadan uyandırdığı Gabrielle Haller’la yaşadığı ilişki sonucu doğmuştur. Sevgilisinin hamile olduğunu bilmeden Amerika’ya dönen Profesör yıllar sonra oğluyla hiç beklemediği bir şekilde karşılaşır.

xmenlegacy-david

David’in Legion ismi almasının bir sebebi var tabii ki. Genellikle fantezi edebiyatı ve çizgi romanlarda “legion” (lejyon) kelimesi birden fazla ruhu, gücü, karakteri, kişiliği vb. içinde barındıran kişiler tarafından kullanılmıştır. Ama Legion ismini kullanan karakterler içerisinde David belki de bu ismi en çok hak eden kişidir. Neden mi? Çünkü David’in mutant gücü “anlık mutasyon” yaratabilmektir. Yani David genellikle fark etmeden ve duygusal durumuna bağlı olarak vücudunda bir mutasyona sebep olup özel güçler kazanıyor ve bu özel gücünü en uygun kullanabilecek ikinci bir kişilik yaratıyor. Bu kişiyle işi bittikten sonra David başka bir mutasyon yaratıp çok farklı başka bir güce sahip oluyor ve yine farklı bir kişilik yaratarak kontrolü bu yeni kişiliğe veriyor.

Bu şekilde David psişik güçlerden tutun, uzay ve zamanı bükmeye, dört elementin manipülasyonundan tutun süperinsan kuvvetine kadar neredeyse 200 adet farklı güç ve kişiliğe sahip olmuştur bugüne kadar. Dizide de kafasında gördüğü görüntüler ve duyduğu sesler muhtemelen yarattığı diğer kişiliklerine ait olacak.

hellfire club

Kişisel konuşmak gerekirse Legion’ın benim için çok farklı bir yeri vardır. Ana Marvel evreni Earth-616 dışında en sevdiğim evrenlerden biri olan Age of Apocalypse (Earth-295)‘in yaratılmasına sebep olmuştur ve bu evrenden de Nathan Summers (X-Man) ve Blink gibi çok sevdiğim karakterler doğmuştur. Bunun dışında alternatif X-Men temalı evrenlerin en meşhurlarından biri olan Age of X çizgi roman serisinde de çok önemli bir rol oynamıştır. Eğer X-Men seviyor –özellikle mutantların insanlarla ölüm kalım savaşı vermesi fikrini- ve bol aksiyon istiyorsanız mutlaka ama mutlaka Age of X serisini okumalısınız derim.

Dizilerimizle ilgili yeni bilgiler ve kesin yayın tarihleri geldiğinde sizlerle tekrar paylaşacağız. Şimdilik bol Marvel’lı günler diliyoruz!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.