Dizi Haberleri

HBO, Watchmen’i Dizi Yapmak İstiyor

watchmen-banner

Game of Thrones dizisi ile büyük bir gelir ve başarı elde eden HBO kanalı, bir çizgi roman klasiği ve başyapıtı olan Watchmen‘i dizi yapmak istiyor.

Alan Moore‘un yazdığı ve Dave Gibbons‘ın çizdiği muhteşem eser Watchmen, 2009 yılında beyazperdeye de uyarlanmıştı.

Time Warner firmasının alt kuruluşu olan DC Comics etiketiyle 1986 yılında yayınlanan Watchmen çizgi romanı, çizgi romanın yaratıcısı Alan Moore’un tüm itirazlarına rağmen yine bir Time Warner alt kuruluşu olan Warner Bros. tarafından beyazperdeye uyarlanmıştı. Filmi de usta yönetmen Zack Snyder yönetmiş ve izleyicilerin çoğunluğu tarafından da beğenilmişti. Çizgi roman ile kıyaslandığında Soğuk Savaş etkisini ve dönemin atmosferini tam yansıtamayan biraz yüzeysel bir film olarak görülse de filmin her karesi tam bir görsel şölendi.

Şimdi de HBO kanalı, Watchmen’i televizyon ekranlarına getirmek istiyor. Hatta projeyi yönetmesi için de yine Zack Snyder‘in adı geçiyor. Çizgi romanın iç içe geçmiş ve birbirine göndermeli hikayelerle örülü senaryosunu beyazperdeye taşımak Snyder için gerçek bir mücadele olmuştu fakat ünlü yönetmen başarılı bir iş çıkarmayı başarmıştı. Film her ne kadar güzel bir uyarlama olsa da, serinin doğası ne yazık ki sinema uyarlaması için pek de elverişli değil.

watchmen-art-7303011

Bu uyarlamanın Watchmen’in dizi olarak çekilmesi mi, sonrasını mı anlatacağı veya öncesini mi ele alacağı tam bir soru işareti. Elimizde detaylar olsa bile, söz konusu HBO olunca kesin konuşmak pek mümkün değil çünkü kanal tutarsızlığıyla ün yapmış vaziyette. David Fincher’la son aşamaya gelinen Utopia dizisini son anda iptal etmeleri akıllara gelen ilk örnek. Dolayısıyla popülerlik ya da kalite HBO için garanti yeşil ışık anlamına gelmiyor.

Watchmen’in beyazperdede yakaladığı 185 milyon dolarlık hasılat sonrasında yeniden Watchmen için kolları sıvayan DC Comics, Before Watchmen serisi ile yine güzel bir işe imza atmıştı. Her ne kadar Alan Moore bu seriyi onaylamasa da DC Comics hiç aldırmadan seriyi yayınlamıştı. Before Watchmen’de de Watchmen çizgi romanındaki karakterlerin geçmişine göz atma fırsatı bulmuştuk. (Burada ayrıntılı şekilde inceledik) Belki de dizi Before Watchmen üzerine kurulur.

Zack Snyder, halihazırda Batman v Superman projesi üzerine uğraşıyor, sonrasında da 2017 ve 2019’da vizyona girmesi planlanan iki Justice League filmi projesi var. Bu yoğunlukta buna zaman ayırabilir mi bilinmez.

Siz bir Watchmen dizisi görmek ister misiniz?

İlginizi Çekebilir  Süper Öğrenciler Geri Döndü: The Umbrella Academy

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Valla ben şahsen isterim. Çok isterim hem de.

  Zack Snyder’ın Watchmen’i başarılı bir sinema uyarlaması. Olabilecek en iyi uyarlama demek lazım belki de. Çünkü, Alan Moore reyiz’in işleri beyaz perdeye aktarılmaya müsait değil. Dizi olduğu zaman hakkı verilebilecek işler. Zaten Watchmen’in ilk yönetmeni film değil aslına sadık bir mini dizi yapmak istediği için projeden ayrılmış, yıllar sonra iş Snyder’a verilmişti.

  V for Vendetta ‘da ikonik bir filmdir, ancak kaynak meteryalden uyarlama değil ancak esinlenme denebilecek bir iştir. V bir dizi olsa idi, Watchowski kardeşlerin değil, Alan Moore ve David Lloyd’un vizyonunu görebilirdik belkide… Watchmen için bu kadar abartılı olmasa da durum buna benzer.

  Watchmen dizi olacak ise, Zack Snyder böyle bir diziyi çekmek için doğru insan değil bence. Görsel yönü çok kuvvetli, aksiyon sahnelerini çok iyi ortaya koyabilen bir adam. Watchmen’i sinemada izlenebilecek heyecanlı bir işe çevirme adına normalde Dr. Manhattan dışında süper kahraman olmayan karakterlerimizi -belki de istemeden- bir süper kahramana dönüştürmüş olması filmin en büyük eksiği. (Nite Owl’un bir yumrukta kol kırması, Ozymandias ve Comedian’ın kavgası’nın abartılmışlığı…)

  Aksiyon ve görselliğe değil, Watchmen’in politik, sosyolojik ve felsefik yönlerini anlatabilecek bir yönetmenle, adam gibi bir uyarlama çekeceklerse ne mutlu bizlere… Böyle ağır bir işi kim izler bu devirde, orası bambaşka bir konu. Reyting adına bir kez daha klasik bir süper kahraman işi yapacaklarsa, gırtlağımıza kadar onlara batmış durumdayız zaten, ne olur hiç bulaşmasınlar…

 2. Yazdıklarında bir noktada senden ayrılıyorum bence Zack Snyder tam adamı olacaktır çünkü başka bir yönetmen o ayarı veremeyecek. Zack Synder’ın en azından film kadar iyi iş çıkaracağını umabiliriz. Eminim ki HBO’nun aklından geçen dizi senin, benim, onun :) aklından geçtiği gibi değildir. Aksiyon abartılacaktır ki tutması umut edilsin, karakterler süper kahraman vari olacaktır vs. Zack Snyder bu dozu bence oldukça iyi ayarlamıştı sinema için (ki bu hali ile bile izlettiğim bir çok kişi filmi uzun ve sıkıcı bulmuştu) dizi için de bunu yapabilir. Bunu Man of Steel filminde de (her ne kadar iyi kötü tartışılabilir olsa da) gördük aslında Zack Snyder süper kahraman temasını üsluplu vermeyi becerebiliyor bence.

 3. ayrildigimiz nokta çizgi romanın bence bir süper kahraman hikayesi olmaması olsa gerek… watchmen klasik bir süper kahraman filmine ne kadar yakın olursa o kadar watchmen olmaz diye düşünüyorum… film zaten kendi başına var. hikayenin hollywood halini gördük, hatta hollywood çerçevesinde olabileceği en iyi hali gördük. dizi cekilecekse alan moore un romanını kare kare, hiç bir detayını atlamadan, minuteman hikayesini de anlatabilen, detaylı, sadık ve en onemlisi hakkini verebilen bir is olmasını tercih ederim. hbo ne tercih edecek onu kimse bilemez tabi…

 4. Yok orada ayrılmıyoruz bence :) Bende bildiğimiz bir süper kahraman hikayesi gibi olmamasını tercih ederim ve çizgi romanın öyle olmadığını biliyorum ama bunu sinema ve dizi olarak göreceksek o fikre yakın görmeliyiz kendimizi. Aksi dizinin iptali, filmin tutmaması demektir çünkü. O nedenle Zack Snyder’ın uygun olduğunu söyledim. En fazla film kadar bozabilir durumu diye düşünüyorum. Neyse olmaz ama umarım çizgi romanın anlatımına yakın içeriği, düzgün bir dizi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu