Dizi Haberleri

Frank Miller, Corto Maltese Çizgi Romanlarını Ekrana Uyarlayacak

Efsane çizgi roman yazarı Frank Miller, gençliğinden beri hayranı olduğu kült Corto Maltese çizgi roman serisini her biri 1 saat süren 6 bölümlük bir diziye uyarlayacak.

Corto Maltese serisini Yapı Kredi Yayınları 2018’den beri dilimize kazandırıyor. Serinin en son yayımlanan cildi Eylül 2022’de raflara geldi. O da Corto Maltese Sibirya’da adlı altıncı ciltti. Seri toplamda 12 ciltten oluşuyor. İlk cildin tadımlığını buradan okuyabilirsiniz.

Bu Corto Maltese’in ilk ekran uyarlaması olmayacak. Zira seri 2002-2004 yılları arasında 2 animasyon filmine, 2 de çizgi film serisine uyarlanmıştı. Ancak Frank Miller’ın Sin City uyarlamasının tadı hâlâ damağımızdayken onu bir çizgi romanın ekran uyarlamasından daha sorumlu görmek bizi çok heyecanlandırıyor.

Hugo Pratt‘ın kaleminden çıkan çizgi roman serisinin konusu ise şu şekilde:

Corto Maltese, Birinci Dünya Savaşı’nın arifesinde, Güney’in efsanevi denizlerinde maceradan maceraya koşan bir kaptan. Yanında da Escondida Adası’nın hakimi, gizemli korsan Keşiş var. Özgürlük düşkünü ve serseri ruhlu Maltese, Pasifik Okyanusu’nun kayıp hazinelerinin peşinde. Ancak olaylar onu yardıma muhtaç arkadaşlar ve fantastik, tuhaf, gizemli hikayelerin peşine düşürecek. Hatta yolculuğu boyunca Jack London, Ernest Hemingway ve Butch Cassidy gibi edebiyat dünyasının ünlü isimleriyle de karşılaşacak.

Yani macera aşığı bir kaptanın hikayelerini anlatacak bir dizi olacak bu.

Corto Maltese – Dizinin Detayları

Deadline‘ın haberine göre Canal+ ve Studiocanal‘ın bu projesinin hem yaratıcısı, hem yazarı, hem de baş yapımcısı rolünde Frank Miller olacak.

Görsel efektlerden sorumlu kişi daha önce Star Wars ve Jurassic Park serilerinde de çalışmış olan Phil Tippett olacak. Tippett’in Yıldız Gemisi Askerleri filmiyle aldığı bir Oscar Ödülü de bulunuyor.

Corto Maltese’i New York’ta genç bir adamken, Forbidden Planet’ta kitap okurken keşfetmiştim. Sonra yolculuklarımdan birinde Roma’daki bir gazete bayiinde farklı bir edisyonunu bulmuştum. Çizim tarzı çok etkileyici ve iddalıydı. Etkisi baskıdan taşıyordu. Beni altüst etti. Büyüleyici ve romantik bir hikayeydi. Maltese tanrılarla konuşabilen bir serseri. Ve bana çizgi romanların, dil ile engellenemeyen gücünü gösterdi. O zamandan beri bir Corto Maltese hayranıyımdır. Bu bir kahramanın klasik tarzda bir hikayesi. Ve onun romantikliğini, kahramanlığını ve Pratt’ın yaratımındaki gizli mistisizmi ekrana taşıyacak olmaktan ötürü çok gururluyum.

Frank Miller

Frank Miller ile birlikte çalışan Zanotti de şunları ekledi:

Hugo Pratt de Frank Miller’ın işlerini başından beri çok beğenmiştir. Hatta onun hikayelerini 1988’de Corto Maltese dergilerinde yayınladı. Pratt ve Miller Amerika’nın klasik çizgi roman akımının öğrencisidirler. Gölge kullanımı, dramatik mürekkepleri ve cesur fırçaları da bunu ele verir. Dolayısıyla efsanevi yazar Hugo Pratt’ın bizlere sunduğu dünyayı ve karakterleri Frank Miller’dan daha iyi kim yeniden anlatabilir? (…)

Kaynak: GeekTyrant, Deadline

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Discworld Uyarlaması The Watch Dizisinin Kadrosu Açıklandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.