Dizi Haberleri

Amazon’un Yüzüklerin Efendisi Dizisi, İskoçya’da Çekimlere Devam Edecek

Amazon yapımlarının çoğu, İskoç yapımı olması ile göze çarpıyor. Dedikodulara göre, Yeni Zelanda’da çekimleri yapılan Yüzüklerin Efendisi dizisinin Birleşik Krallık’a geçmesinin sebebi ise tam anlamıyla bu.

Geçtiğimiz günlerde Variety’ye röportaj veren yönetmen Douglas Mackinnon, Londra’nın artık eskisi gibi üst düzey TV prodüksiyonları için bir merkez olmadığını farkettiğini belirtti. Mackinnon’un, İskoçya’daki son dönem yapımların bolluğu ve kalitesinden bahsetmesinin ardında yalnızca aslen İskoç olması yatmıyor. Bunun yanı sıra, İskoç yapımlarının aldıkları ödüller ve katıldıkları festivallerle de son dönemlerdeki kalitesini tüm sektöre fazlasıyla gösteriyor.

Peki Amazon’un Yüzüklerin Efendisi Dizisi, İskoçya’da mı Çekilmeye Devam Edecek?

Bu konuda hali hazırda net bir onaylama yok ancak dedikodulara göre, yapımın ani bir karar ile Yeni Zelanda’dan Birleşmiş Krallık’a taşınmasının temel sebebi, Amazon’un diğer yapımlarda olduğu gibi İskoç yapım şirketleriyle bu diziyi sürdürme isteği. Yüzüklerin Efendisi dizisinin Yeni Zelanda’dan ayrılacağı haberi sonrası ülke halkı ve yönetimi, turizmden yaşayacakları büyük kayıptan yana endişelerini dile getirmişti. Bildiğimiz üzere, Peter Jackson’ın çektiği yüzük üçlemesinin çekimleri de Yeni Zelanda’da gerçekleşti ve o günden bu yana ülkede inanılmaz bir turizm patlaması oldu.

İskoçya son zamanlardaki eğlence ve televizyon sektörü konusunda gerçekten çok büyük adımlara imza atmasıyla göz büyüleyen organizasyonlara sahip bir ülke halini aldı. Üstelik, bazı yapımlar Edinburgh Uluslararası Film Festivali’nde boy göstermedi. Ayrıca, Screen Scotland’dan Isabel Davis, son bir kaç yılda eğlence ve sinema sektörünün gerçekten çok hızlı bir şekilde fazlasıyla yol kat ettiğini vurguladı.

J.R.R. Tolkien‘in elinden çıkan Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin temellerine dayanan dizinin ilk bölümüne, 2 Eylül 2022‘de kavuşacağız. Amazon Prime üzerinden izleyeceğimiz yapımın stüdyo şefi Jennifer Salke, maceranın 2 Eylül’de başlayacağını ve o zamana kadar içinde asla dinmeyecek olan bir heyecan olduğunu belirtti. Ancak, ilk sezona dair bir çok çekim ve kurguyu Yeni Zelanda ekibi bitirmişti. İlerleyen süreçlerde, özellikle 2. sezonun Birleşik Krallık’ta çekime devam edeceği haberinin ardından dizinin yapımcı şirketinin kimler olacağına dair resmi açıklamaları elbette göreceğiz. Ayrıca, bu konuda Tolkien Vakfı’ndan bir açıklama gelip gelmeyeceği ise bir diğer merak konusu.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.