AYBABTUDizi Haberleri

Amazon, Üç Cisim Problemi Dizi Uyarlaması İçin 1 Milyar Doları Gözden Çıkardı

Amazon, ülkemizde “Üç Cisim Problemi” adıyla İthaki Yayınları‘ndan çıkan, Çin tarihinin en başarılı bilimkurgu kitaplarından The Three-Body Problem‘ın dizi uyarlaması için 1 milyar dolar ayırdı.

Liu Cixin‘in 2015 yılında Hugo En İyi Roman Ödülü kazanan The Three-Body Problem kitabı, Amazon‘un Game of Thrones‘u olacak. Geçtiğimiz günlerde Lord of The Rings (Yüzüklerin Efendisi) dizisi için 500 milyon dolar bütçe ayırdığını duyurduğumuz Amazon bu kez meblayı iki katına çıkardı. io9’un Financial Times’tan aldığı habere göre; Liu Cixin’in üçlemesinden üç sezonluk dizi yapmak için anlaşma peşinde olan Amazon, bunu gerçekleştirmek uğruna 1 milyar dolar ödemeye hazır!

Uluslararası yatırımcılara dayandırılan haberde; Amazon‘un daha çok The Three-Body Problem adlı ilk kitabı ile bilinen bilim kurgu üçlemesi Remembrance of Earth’s Past‘in üç sezonluk uyarlamasının haklarını almak için görüşmeleri sürdürdüğü belirtildi. Caixin Global’daki haber ise The Three-Body Problem’ın film ve televizyon haklarını elinde bulunduran YooZoo Pictures‘ın, Amazon’un kendileriyle temasa geçip geçmediğine dair bir yorumda bulunmadığı yönünde.

Netflix ve diğer online yayın platformları gibi Amazon Prime da yüksek bütçeli projeleri ile haberlere konu oluyor. İki sezonluk Yüzüklerin Efendisi dizisi için 500 milyon dolar bütçe ayıran Amazon bu kez 1 milyar doları ödemeyi göze alıyor. Ancak projenin üç sezonluk olacağı düşünüldüğünde bu rakamın, Yüzüklerin Efendisi bütçesinin gerisinde kalacağını söyleyebiliriz. Hoş Twitter’da ‘spotmini’ adını taktığı robot köpek ile yürüyüş fotoğrafı paylaşan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos için belki bu o kadar da büyük bir rakam olarak görünmüyordur.


Gelelim ünlü romanın film ve dizi haklarının sahibi olan YooZoo Pictures‘a… Aslında firma, The Three-Body Problem’ın film versiyonu üzerinde yıllardır çalışıyor. 2014 yılında, ilk üç bölümünün senaryosunu yazarın kaleme alacağı beş filmlik seri projesi açıklanmıştı. Hatta ilk filmin 2016’da gösterime gireceği belirtilirken, daha sonra çıkış tarihi IMDB‘de 2018 olarak düzeltildi. Projenin son durumu hakkında ise net bir bilgi yok.

Çin bilim kurgu edebiyatının kültleri arasında yerini alan kitabın konusu ise şöyle: Gizli bir askeri proje, uzaylılarla iletişime geçmek için uzaya sinyal gönderir. Bu sinyali yakalayan, yıkımın eşiğindeki bir uygarlık ise Dünya’yı kendisi için istemektedir.

İlginizi Çekebilir  Cosmos, Yeni Dünyalara Yelken Açmaya Hazırlanıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu