Haberler

Dinozorlar Hayata Mı Dönüyor?

dinoroz-banner

Liverpool’daki John Moore’s Üniversitesi genetik mühendisleri tarafından yürütülen çalışmada bir dinozor yavrusu hayata getirildiği belirtildi.

Spot adı verilen dinozor yavrusunun klonlanlanarak dünyaya getirildiğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Üniversite sözcüsü; “Yapılan bu çalışma genetik mühendisliği açısından bir dönüm noktasıdır. Bu tür olayları sadece bilimkurgu filmlerinde yaşandığını sanıyorduk ama artık bunlar şaşırtıcı değil. Yapılan klonlamalar laboratuvarda gerçekleştiriliyor. Genetik biliminin geldiği bu son nokta ile dinozor klonlamamız, hayvan hakları eylemcileri ve dini grupların olumsuz etkisiyle karşılaştıki” dedi.

Dinozor SpotProjenin başındaki isim Dr. Gemma Sheridan gelecek on yıl içinde dünyayı tekrar dinozorlarla doldurabileceklerini, bebek dinozor Spot’un durumunun sağlıklı olduğunu ve üzerinde daha fazla test yapmayı planladıklarını belirtti.

Müzede bulunan Apatosaurus cinsi dinozorun kemiklerinden alınan DNA örneklerinden klonlanan bebek dinozor; embriyo dönemini, ataları gibi dinozorlara en yakın yaşayan canlı devekuşunun rahmine enjekte edilerek büyütüldü.

Apatosaurus Nedir?

Apatosaurus, aldatıcı kertenkele anlamına gelmektedir. Jura döneminin sonunda, yani günümüzden 140 milyon yılı aşkın süre önce Kuzey Amerika’nın batı kesiminde yaşamış otçul dev boyutlu dinozor türüdür. Dinozorlarla ilgili pek çok filmde ve kitapta kullanıldığı adıyla Brontosaurus da denen bu dev boyutlu dinozora, paleontoloji uzmanları, Apatosaurus adını vermişlerdir. Brachiosaurus, Diplodocus ve Camarasaurus gibi başka dev boyutlu dinozorlarla birlikte, Sauropoda alttakımını oluşturur.

Apatosaurus’un dev, varil biçimi bir bedeni vardı; ayakları 5 parmaklı, bacakları kısa ve kalın, kuyruğu ve boynu uzundu. Toplam uzunluğu 25 m’yi aşıyor, ağırlığı 18-32 ton arasında değişiyordu. İnce uzun kafatası kısa, ama sivri dişlerle donanmıştı. Kafatası ve beyin bağlantıları zayıf olduğundan, genellikle başsız bulunan Apatosaurus ‘ların ilk iskeletini bulan (1979) ABD’li paleontoloji uzmanı O.C.Marsh, hemen yakında bulduğu, günümüzde Camarasaurus adı verilen bir dinozorun kafatasının, Apatosaurus iskeletinin eksik parçası olduğunu sanmış, bu yüzden 1970 yıllarında bu yanlış düzeltilinceye kadar, Apatosaurus basık burunlu bir kafası ve burgu gibi dişleri olan bir dinozor olarak betimlenmiştir.

Haber doğru mudur, değil midir bilemiyoruz. Yorum sizin!

İlginizi Çekebilir  Jurassic World Filminden Rekor Açılış

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu