Haberler

ComiKon İstanbul’un Ardından

Geride bıraktığımız hafta sonu, 7-8 Ekim tarihlerinde Japon Sanat Merkezi tarafından, Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen Comikon, şu ana kadar tanık olduğum en elit, en dolu etkinliklerden biriydi. Organizatör Erdal Küçükyalçın’a da söylediğim gibi: “Bu kadarını beklemiyordum.” Zamanları az, bütçeleri kısıtlıydı, tüm sorunlara rağmen bir sürü fedakarlık yaparak bu güzel etkinliği bize sundular.

Atölyeler, söyleşiler arka arkaya geldi. İlgili katılımcının sıkılmaya zamanı olmadı. İsteyen manga/anime üzerine atölyelere katıldı, isteyen cosplay/craft atölyelerine katıldı. Animenin nasıl üretildiğini anlatan Burak N. Aydın‘dan, Çizgi Roman Evren Tasarımı anlatan Devrim Kunter‘e, Manga/Anime Endüstirisi’ne değinen Teoman Alsan‘a, Mangalarda Osmanlı ve Türkiye konularına değinen İku Nagashima‘ya, fotoğraf çekimi ve modelliğe değinen Ege Tezcan‘a kadar dolu dolu geçen söyleşiler, katılımcıların merak ettiği konulara cevap niteliğindeydi.

Ichikawa Raku‘nun Manga çizimi, Murat Bayer‘in zırh yapımı, Kaneko Atsushi‘nin Manga ve Yaratıcılık atölyesi, Oğuz Karaman‘ın miğfer yapımı, Aoki Kaori‘nin manga editörlüğü, Eda Karadoğan‘ın boyama ve dataylandırma atölyesi, Dilara Aybar‘ın Manga Senaryosu, Begüm İncedemir’in Asa yapımı, Nilüfer Karaata‘nın kanzashi, Miray Songün‘in dikiş ve Egesu‘nun makyaj atölyeleri katılımcılara yapmak istediklerini nasıl yapabileceklerini anlattı. Bendeniz Melis Kartal ise Plastik Makyaj Atölyesinde hem yazarlarımızdan hem de eşim olan Kubilay Kartal’ı minik (!) bir gobline çevirdim.

Golden Tamago ve Anison Grand Prix yarışmaları düzenlendi ve kazananlar ödül töreniyle açıklandı. Cosplay yarışması düzenlenmedi, ama CosPower defilesi ile tüm cosplay severler sahneye çıkma şansı yakaladı, üstelik evlerine de elleri boş dönmediler.

Gün boyunca etrafta kameralarıyla dolaşan Kutudaki Zeplin, Ege Tezcan ve Serhat Akün herkesi ellerinden geldiğince çekti ve sosyal medyada paylaştılar. Frpnet fotoğrafçısı olarak alanda bulunan Kerem Nasipoğlu da hem inceleme yazımız için hem de genel fotoğraflar çekti. Bunlar gerek sosyal medyada paylaşıldı gerek modellere gönderildi. Aşağıdaki galeriden de geri kalanına ulaşabilirsiniz.

Kaneko Atsushi

İki gün boyunca sürekli kısa ve uzun metrajlı anime film gösterimleri devam etti. Ayrıca Modern Manga Tarihi, Süperkahramanlar, Naruto, Cosplay Devrialem sergileri de alanı süsledi. Yürürken bile boş yürümediniz, her yer dolu doluydu. Konoha Restoran ile ramen ve sushi de yiyecek seçenekleri arasındaydı. Kafanızı çevirdiğiniz her yer Japonya esintileri taşıyordu.

Üstelik bu senenin teması olan Kitsune sadece lafta değildi. Her yer Kitsune çizimleriyle doluydu. Etrafta dolaşan Kitsune kostümü giymiş cosplayerlar sizi iyice havaya sokuyor, kostümsüz olduğunuza üzüldüğünüz anda isterseniz gidip Kitsune makyajı yaptırabiliyordunuz.

Seneye tekrarını heyecanla bekliyoruz. Böyle etkinliklere daha fazla ihtiyacımız var, dile getirmem gerekiyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Kerem Nasipoğlu’nun fotoğraflarından seçmeler:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Morty'nin Dungeons And Dragons Karakter Kağıdını Gördünüz Mü?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.