Çizgi Roman Haberleri

Star Wars Çizgi Romanları Marvel’a Geçiyor!

star-wars-cizgi-roman-banner

Evet yanlış duymadınız! Marvel, Star Wars çizgi romanlarının yayınlama hakkını tekrar aldı!

Marvel, 1977 yılından 1987 yılına kadar 10 yıl boyunca hiç ara vermeden Star Wars çizgi romanları yayınlamıştı. Normalde Stan Lee başta karşı çıksa da, o dönemlerde çıkmış olan filmler başarılı olunca hiç tereddüt etmeden Star Wars çizgi romanları yapmaya başladılar. 107 sayı ve 3 cilt yayınlayan Marvel, o zamanki editörü Jim Shooter’ın deyişiyle büyük bir felaketten kurtulmuştur. Çünkü 1975-1980 yılları arası Marvel için finansal açıdan epey sıkıntılı geçmekteydi ve Star Wars serisi Marvel’ı büyük bir beladan kurtarmıştı. 1991’de Star Wars çizgi romanlarını Dark Horse Comics almıştı.

Star Wars - Marvel18 Aralık 2015 yılında vizyona girecek olan Star Wars: Episode VII filmi zaten Disney ve Lucasfilm ile yapılacaktı. Eh, Disney aynı zamanda Marvel’ı da bünyesinde bulundurduğu için çizgi roman haklarını tekrar Marvel’ın alması için epey uğraş vermekteydi ve sonunda başardı! Star Wars çizgi romanları, 2015 yılından itibaren Marvel Comics etiketiyle basılacak.

Marvel’ın Global Pazarlama Müdürü Dan Buckley; “Marvel olarak Star Wars’un çizgi romanlarını devam ettireceğimiz için daha heyecanlı olamazdık! Star Wars’un uzun yıllardır süren hikayesi çizgi roman tarihindeki en heyecanlı hikayelerden biri ve biz de yetenek havuzumuzdaki yaratıcılığımızı Star Wars’u devam ettirme ve geliştirmede kullanabilme fırsatını bulduğumuz için gurur duyuyoruz,” dedi.

Dark Horse Comics’de aslında pek çok çizgi roman severin takip ettiği bir şirket. Türk televizyonlarında da pek çok kişiyi ekrana kilitleyen Maske isimli çizgi film ve bunun yanında, Avatar: Son Hava Bükücü, Buffy: Vampir Avcısı, Aliens, Predator, Mass Effect, Conan ve Hellboy gibi ünlü çizgi romanları da hazırlayan şirkettir kendisi. Aynı zaman da pek çok animenin de mangalarını yapmıştır (En çok bilinenlerden Berserk).

1986’da kurulan şirket, 1991 yılında Star Wars’un çizgi roman haklarını Marvel’dan satın almıştı. Ve 20 yıl boyunca hiç kesintisiz çizgi roman yayınlamıştı. Ayrıca geçen sene yayınladığı ve Usta yönetmen ve yazar George Lucas’ın film için çizdiği taslaklardan esinlenilmiş The Star Wars # 1 sayısı da şu ana kadar çıkmış tüm Star Wars çizgi romanları içinde en çok satan sayı olmuştur.

Star Wars üzerindeki emekleri fazlasıyla büyük, umarım bundan sonrada başarılı işlere imza atarlar.

Aynı zamanda geçtiğimiz günlerde başarılı çizer arkadaşımız Mahmud Asrar’ın Marvel’da ki yeni bir X-Men serisini çizeceğini buradan söylemiştik. Mahmud Asrar aynı zamanda 2012 yılında Dark Horse’un yayınladığı Star Wars: Jedi Volume 1: The Dark Side serisinin de çizerliğini yapmıştı. Acaba Marvel’a geçecek olan Star Wars’ta da yeni bir seriye devam eder mi göreceğiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.