Çizgi Roman Haberleri

Plazanın 87. Katında Yaşayan Timsahlar, Bir Anda Konan Milyarlarca Kelebek ve Daha Fazlası Şehrin İçinden Öyküler’de

Oscar ve ALMA ödüllü Shaun Tan‘in yazıp resimlediği Şehrin İçinden Öyküler, Desen Yayınları‘ndan çıktı.

Şehrin İçinden Öyküler‘de Shaun Tan, bir zamanlar hayvanlara ait olan doğal yaşam alanlarının yüzyıllar içerisinde insanlar tarafından nasıl zaptedilerek yapay habitatlara dönüştürüldüğünü gösteriyor.

Günümüzün plansız büyüyen, kalabalık, kaotik şehirlerinden seyirlik manzaralar sunan Tan, gerçeküstü bir dünyanın kapılarını açıyor. Okurları adeta bir görsel şölene buyur eden Şehrin İçinden Öyküler, varoluşunun çılgın tesadüfünü sorgulayan insanlar ile doğadan koparılışını hazmetmeye çalışan hayvanların birlikte yaşama olanakları üstüne düşündürüyor.

Birbirimize tekrar tekrar, hep aynı hikâyeyi anlatıyoruz.

Havalı finans mahallesindeki bir plazanın 87. katında yaşayan timsahlar, bütün şehre aynı anda konan kelebekler, yavaş dans hareketleriyle karanlıkta salınan salyangozlar, hayatını zindan ettiği insanlar tarafından mağlup edilen köpekbalığı, herkesin neşe kaynağı olan bir kedi ve çok daha fazlasının hikâyesi…

Shaun Tan, öykü ve şiir türlerini olağanüstü çizimler eşliğinde etkileyici bir anlatıya dönüştürdüğü Şehrin İçinden Öyküler’de; yürümüş, yüzmüş, sürünmüş, tırmanmış, uçmuş onca şeyin arasından sıyrılıp kendi hükümranlığını kuran insanın var olma içgüdüsüyle yaptıklarını keskince eleştiriyor.

Okurlar, kâh yüzyıl önce şehirlerin yükünü çeken atların, kâh girdiği toplantı odasında yönetim kurulu üyelerinin hepsinin kurbağaya dönüştüğünü gören bir ofis çalışanının anlattıklarıyla irkiliyor, hayrete düşüyor!

Bir salgının belirtisi miydi ya da sistemdeki bozukluğun bir işareti? İlahi bir mesaj mıydı? Kaosa dair bir ders miydi? Ne demekti bu? Ne demek?

Sahi, biz ne yaptık bu hayvanlara da hepsi günışığını delen binaların süslü bekleme odalarında hayata nöbet duruyorlar âdeta?

Oysa aybalığı en iyi gökyüzünde yaşar, öyle değil mi?

232 sayfalık eser Emili İlemre tarafından Türkçeye çevrildi. Kitabın Tadımlık Bölümü‘ne buradan ulaşabilirsiniz.

Keyifle okuyun.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.