Çizgi Roman Haberleri

Gezi Parkı Olayları, Çizgi Öykülerle Londra’da

Studio Rodeo Gezi Comics

Free Word Center’in desteği ile ReFrame adı verilen yeni bir çizgi roman yakında yayına girecek.

ReFrame, Gezi Parkı Olayları’nı merkez alarak çizgilerle Türkiye’de yaşananları konu alacak.

Londra merkezli Free Word Center, ifade özgürlüğü başta olmak üzere demokratik hakların korunması ve geliştirilmesi doğultusunda çalışmalar yapan bir kuruluş.

Free Word’ün “ReFrame” (Yeni Kadraj) adlı projesi, Avrupa kıtasının üç uzak köşesindeki ülkeden çizgi romancıları bir araya getiriyor. Avrupa Birliği değerlerine ve gündemine İngiltere, Türkiye ve Cezayir’den yazar ve sanatçıların nasıl baktığını irdelemek üzere gerçekleştirilen etkinliğe, Türkiye’den Studio Rodeo ekibi katılıyor.Studio Rodeo Gezi Comics

Murat Mıhçıoğlu’nun yazıp, Cem Özüduru ve Naz Tansel’in çizdiği üç öyküde, günümüz Türkiyesi’nde yaşananlar ünlü İngiliz mentalist Derren Brown’ın gösterilerine referanslar eşliğinde konu ediliyor.

“Angry Turks” (Kızgın Türkler) adlı öykü tamamen Gezi Olayları üzerine kurulu ve iktidarın toplumdaki beklenti ve tepkileri algılanamayışını konu ediniyor.

“Zincirli Gezgin” adlı öykü ise AB’nin Türklere yönelik vize uygulamalarına dair, ancak Gezi Parkı olayları bu öyküde de kısmen işleniyor.

Üç ülkeden toplam 9 çizgi romancının 9 çalışmasından oluşan “ReFrame” sergisi, Londra’nın ardından Cezayir ve İstanbul’da da sergilenecek.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.