Çizgi Roman Haberleri

Bizden Duymuş Olmayın: Sandman ve Watchmen Çizgi Romanları Yeniden Basılıyor

sandman-watchmen-banner

DC Comics’in alt markası Vertigo’nun en popüler ve en çok satan kitaplarından olan Neil Gaiman’ın Sandman serisi ve Alan Moore’un klasikleşmiş Watchmen eseri Türkçe olarak yeniden basılacak.

Sandman serisi ilk olarak Arkabahçe Yayıncılık tarafından basılmıştı ve sonrasında Laika Yayıncılık tarafından seri tamamlanmıştı. Watchmen kitabı ise Gerekli Şeyler tarafından dilimize kazandırılmıştı.

Neil Gaiman’ın başyapıtı olan, çizgi roman dünyasının en başarılı serilerinden olan Sandman‘in son kitabı olan Sandman – Ebedi Geceler, 2011 yılında basılmıştı ve bu tarihten sonra Sandman serisini bir daha raflarda görmek mümkün olmadı. Alan Moore’un en başarılı yapıtlarından olan 448 sayfalık Watchmen ise 2009 yılında raflara çıkmıştı. Son yıllarda ise sahaflarda bile bulunamaz hale geldi.

sandman-endless

Aldığımız duyuma göre hem Sandman serisi hem de Watchmen çizgi romanı yeniden Türkçe olarak raflarda yerini alacak. Şu anda basım tarihi ile ilgili bir bilgimiz yok ancak Sandman’in 2016’nın ikinci yarısında yayınlanmaya başlayacağını söyleyebiliriz. Kitaplar yeni çeviri ve yeni kapaklarla basılacak.

Watchmen serisi de 448 sayfalık koca bir macera. Bu kitabın ne zaman basılacağını bilmiyoruz ama tahminimiz 2017 yılında basılacağı yönünde.

watchmen

Bu iki kitabın da değişik bir ortak noktası var. Neil Gaiman’ın Sandman eseri, Dünya Fantezi Ödülü almış tek çizgi roman olarak tarihe geçerken Alan Moore’un Watchmen eseri de Hugo Ödülü almış tek çizgi romandır. Bununla birlikte Watchmen, Time dergisinin 2005 yılında yayınladığı “1923 yılından günümüze en iyi 100 İngiliz edebiyat eseri” listesine girmiş tek çizgi romandır.

Alan-Moore-Neil-Gaiman

Kısacası Morpheus ile fantastik rüyalar alemine adım atarken Watchmen ile Soğuk Savaş döneminde bol eleştirili harika bir macerayı yaşayacağız.

Bir de Neil Gaiman’ın Black Orchid çizgi romanı da ilk kez Türkçe yayınlanabilir ama bunların hiçbirini bizden duymuş olmayın!

İlginizi Çekebilir  Marmara Çizgi'den Haziran Ayı Çizgi Romanları

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Watchmen’in ilk çıktığında almıştım fakat gerek çeviri gerek yazı fontları kötü olduğu için zar zor bitirmiştim. %90 JBC basacak. JBC basacağından dolayı hem çevirinin hem de baskı kalitesinin iyi olacağındna şüphem yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu