Haberler

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisinin 6. Kitabı Biraz Daha Gecikecek

george-rr-martin-banner

George R.R. Martin‘in yarattığı ve Game of Thrones dizisinin de televizyon ekranlarında yayınlanmaya başlamasıyla bir anda tüm dünyanın en popüler kitap serisi haline gelen Buz ve Ateşin Şarkısı (A Song of Ice and Fire) bir türlü devam edemiyor.

Game of Thrones dizisinin 5. sezonu bitti, 6. sezonu Nisan’da başlayacak ancak kitaptan uyarlanan bir dizi olmasına rağmen serinin 6. kitabı ortalıkta yok. George R.R. Martin de son durumu açıkladı.

Hayranların pek çoğu serinin 6. kitabının dizinin 6. sezonundan önce raflarda olmasını istiyordu, hatta Martin ve yayıncı da öyle istiyordu ancak görünüşe göre olmayacak.

Martin şu şekilde açıkladı;

Yayıncım da ben de kaygıların farkındayız. Geçtiğimiz bahar döneminde, Game of Thrones dizisinin 5. sezonu biterken yayıncımla konuştuk ve bir plan yaptık. Hepimiz 6. kitabın, dizinin yeni sezonundan önce çıkmasını istiyorduk. Dizinin yeni sezonunun Nisan ayı başlarında yayınlanacağını düşündüğümüzde kitabın en geç Mart ayı sonunda raflarda olması gerekiyordu. Bunun için de yayıncım, kitabın en geç Ekim sonunda kendilerinde olmasını istedi. Henüz Mayıs ayıydı ve bana çok makul göründü. Böylelikle Cadılar Bayramı’na kadar yetiştirmeliydim.

Hatırlarsanız bu dönemin öncesinde George R.R. Martin tüm planlarını iptal edip kitaba yoğunlaşacaktı ancak anlaşılan, tahmin ettiği gibi olmadı.

game-of-thrones-baratheon-targaryen

Sözlerine şöyle devam etti;

Maalesef yazma işi düşündüğüm kadar hızlı gitmedi. İsterseniz tüm seyahat programlarımı veya bloguma yazdığım yazıları veya kafamın karışmasına sebep olan diğer projeleri suçlayın. Hatta yaşımı ve yaşımın etkilerini de suçlayabilirsiniz. Doğruyu söylemek gerekirse yazma işi bazen çok iyi gidiyor ama bazen gitmiyor. Bu henüz 20’li yaşlarımdayken de böyleydi. Günler geçerken bahar yaza döndü ve iyi günlerimden çok kötü günler yaşamaya başladım. Ağustos ayı civarında gerçekle yüzleşmek zorunda kaldım: Cadılar Bayramı’na yetiştiremeyecektim. Bunun beni ne kadar bunalıma soktuğunu anlatamam.

winds-of-winterAğustos ayı başlarında yeğenimin düğünü için doğuya gittim ve bu esnada editörlerim ve yayıncım ile tekrardan oturup onlara kitabı Cadılar Bayramı’na yetiştiremeyeceğimi söyleyecektim. Muhtemelen buna çıldıracaklardı… diye düşünürken onlar bu durumu çok soğukkanlılıkla karşıladılar. (Belki de başaramayacağımı biliyorlardı) Onların da kendi yükümlülükleri vardı ve işleri hızlandırmak istediler. Eğer yılbaşına kadar kitabı verebilirsem biraz sıkıştırıp yine Mart ayı sonuna kitabı yetiştirebileceklerini söylediler.

Biraz rahatladım, önümde fazladan 2 ay daha vardı. Ağustos ayı, çok fazla seyahat ettiğim korkunç bir aydı ancak önümde Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayı vardı. Rahatlamıştım.

Ve evet, Ocak ayının ilk günlerindeyiz. Kitap bitmedi ve yayıncıya teslim edilmedi. Hiçbir sözcük bunu değiştiremez. Gerçekten denedim ancak başaramadım. Cadılar Bayramı son tarihine yetiştiremedim, yılbaşına da yetiştiremedim. Bu da demek oluyor ki KIŞ RÜZGARLARI (Winds of Winter) kitabı, Game of Thrones dizisinin 6. sezonu başlamadan önce raflarda olamayacak. (Dizi Nisan başında değil, ortasında başlayacak ancak bu iki hafta da beni kurtaramaz.) Günler ve haftalar geçtikçe sayfalar doldukça doldu fakat ben yazdığım bazı şeylerden ve seçimlerimden mutlu olmadım, bu nedenle geri dönüp yazdıklarımı düzelttim. Sürekli bunu yaparken bir baktım Ekim, sonra Kasım… Teslim zamanı yaklaştıkça yine başaramayacağımı hissettim, üzerimdeki stres arttı ve yazmam yavaşladı.

Özetle, yeni yıl geldi ancak Martn hâlâ kitabı teslim etmedi. Bu da kitabı okuyamadan diziyi izleyeceğimiz anlamına geliyor. Zaten 5. sezonun son bölümleri kitaplardan ileriye gitmişti.

george-r-r-martin
George R.R. Martin

Bu arada endişelenmeyin; George R.R. Martin, Game of Thrones dizisinin yapımcıları D.B. Weiss ve David Benioff ile yıllar önce görüşüp tüm hikayenin nasıl gideceğini ve nasıl sonlanacağını anlatmıştı. Yani yapımcılar kafalarından senaryo uydurmuyor, yine George R.R. Martin’in hikayesine sadık bir dizi çekiyorlar. Sadece ellerinde kitap değil kendi yazdıkları, hikayeye sadık bir senaryo var, o kadar.

Bana sorarsanız, Game of Thrones’un 8 sezon olması projesi gerçeğe dönüşecek. Dizi izleyenler ise 6. ve 7. sezonda, kitap serisinin 6. kitabında yer alacak hikayeleri görecekler. George R.R. Martin, 6. kitabı dizinin 6. sezonundan sonra tamamlayacaktır ve dizinin 7. sezonundan önce kitap basılacaktır. Böylece 7. sezonda da 6. kitabın ikinci bölümünü izleyebileceğiz. Dizinin 8. sezonu da 7. kitabı içerecektir. Hatta dizi 9 sezona uzarsa 7. kitabın ikinci bölümünü de bu sezonda izleyebiliriz. Böylece 7 kitaplık Buz ve Ateşin Şarkısı serisi 9 sezonluk Game of Thrones dizisi şeklinde son bulacaktır.

Martin, kitabın geleceği ile ilgili bir açıklamada da bulunmuyor. Kitabın ne zaman teslim edileceği, hatta 2016’da çıkıp çıkmayacağı bile bilinmiyor. Umarız Martin biraz zaman ayırıp stresi üzerinden atar ve kitap da bir an önce raflardaki yerini alır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  FRPNET 17 Yaşına Girdi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.