Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Azerbaycan’daki Kazılarda 4 Bin Yıllık Kutu Oyunu Bulundu

Azerbaycan’daki Kazılarda 4 Bin Yıllık Kutu Oyunu Bulundu

Azerbaycan’da 4 bin yıl öncesine ait bir oyun bulundu. “58 Delik” ve Tazılar ve Çakallar (Hounds and Jackals) da denilen ve bin 500 yıl oynandığı belirlenen oyuna Mısır’da da rastlanmıştı.

Gazete Duvar’daki habere göre; Azerbaycan’da çalışmalar yürüten arkeologlar, kayaların yontularak oluşturulduğu bir kutu oyunu buldu. Tazılar ve Çakallar (Hounds and Jackals) adlı oyunun 4 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin ediliyor.

► En Eski Oyun Taşları Türkiye’de!

ABD’li arkeolog Walter Crist’ın önderliğinde yürütülen çalışmada, Crist, “58 Delik olarak da adlandırılan oyunun Mısır ve Mezopotamya kökenli olduğunu” söyledi. Hazar Denizi kıyısının yakınlarında bulunan keşifle ilgili Crist “Tazılar ve Çakallar’ın bin 500 yıl kadar oynanmış olduğunu görüyoruz. Taşlarla oynandığını düşündüğümüz oyun, aslında tavladan çok da farklı değildi. Zeminin en üst kısmında bulunan delik, diğerlerinden daha büyük. Büyük ihtimalle oraya ilk ulaşan oyunu kazanıyordu” dedi.

Mısır’da da örneklerine rastlanılan Tazılar ve Çakallar, bugüne dek bulunan en eski oyun değil. Bugün Irak sınırlarına denk gelen, Sümer şehri Ur’da keşfedilen “Ur’un Kraliyet Oyunu”nun, Tazılar ve Çakallar’dan daha eski olduğu biliniyor.

İlginizi Çekebilir  Yüzüklerin Efendisi Tarot Kartları