Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Arthur C. Clarke Gelecekten Mi Geldi?

Arthur C. Clarke Gelecekten Mi Geldi?

arthur-c-clarke

Bilimkurgu yazarları, sadece yazar olarak değil aynı zamanda bilim insanları olarak da öngörülerde ve çalışmalarda bulunmuşlar. Aslında yazdıkları eserlerle geleceğe yön verdiklerini söylersek çok yanlış olmaz.

“Bilimkurgucular düşünür, bilim insanları yapar,” diye bir söz vardır ki hiç de yanlış değil.

Isaac Asimov, 1964 yılındaki Dünya Fuarı’nda 2014 yılı hakkında kehanetlerde bulunmuştu ve ilginçtir ki hepsi de tuttu. Arthur C. Clarke ise 1974 yılındaki öngörüsünde bilgisayarlarımızın masaüstünde olacağını söylemişti ki o zamanlar bilgisayarlar araba kadardı.

Arthur C. Clarke’ın 1976 yılındaki bir röportajdaki öngörüleri de AT&T tarafından bulundu ve yayınlandı.

Röportajdan bir alıntıyı sizlerle paylaşalım;

Arkadaşlarımıza daha fazla bilgi gönderebileceğimiz cihazlara sahip olacağız. Bizi görebilecekler, biz de onları görebileceğiz. Ayrıca görsel bilgiler, grafik bilgiler, veriler, kitaplar ve çok daha fazlasını paylaşacağız.

Klavyeli ve yüksek çözünürlüklü televizyonlar en uygun iletişim cihazları olacak. Böylece her türlü bilgiyi takas edebileceğiz. Arkadaşlarımıza mesajlar göndereceğiz, uyandıklarında ne mesajların geldiğini görecekler.

İstediğiniz her türlü bilgiye bu cihazlarla ulaşabileceksiniz: uçak biletleri, süpermarketlerdeki fiyatlar, okumak istediğiniz kitaplar, seçtiğiniz türde haberler. Makineler bu bilgileri yakalayıp sizlerin seçimleri doğrultusunda sunacaklar.

İlginizi Çekebilir  Westworld Yeni Game of Thrones Mu Olacak?

Bunun dışında gelecekte gazetelerin de öleceğini, iletişimin cihazlar aracılığıyla olacağını ve sosyal yaşamın da cihazlarla sağlanacağını belirtiyor.

Bunların hepsini bir araya topladığımızda Arthur C. Clarke’ın geleceği görüp tekrar geçmişe döndüğünü düşünmeden edemiyoruz.

İşte yayınlanan o röportaj:

Asimov’un 50 yıl sonrasına kehanetini de mutlaka okuyun.