Haberler

Isaac Asimov’un 2014 Kehaneti

isaac-asimov

Geçtiğimiz günlerde ünlü bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın, bilgisayarlar ile ilgili 1974 yılında yaptığı öngörüsünü sizlerle buradan paylaşmıştık. Şimdi de başka bir bilimkurgu yazarı Isaac Asimov’un bundan tam 50 yıl önceki kehanetlerinden bahsedeceğiz.

Isaac Asimov, bundan 50 yıl önce 2014 dünyasının nasıl olacağını yazmıştı. Asimov’un tahminleri, pek çok noktada günümüze birebir uyuyor.

Bilimkurgu türünün dev yazarı Isaac Asimov, bundan 50 yıl önce 2014’ün nasıl olacağını yazmıştı. 1964’te New York’taki Dünya Fuarı’na katılan Asimov, The New York Times’a sonraki 50 yılın insanlığa neler getireceğini yazmıştı. Asimov; 16 Ağustos 1964 yılında yayınlanan Visit to the World’s Fair of 2014 adlı makalesinde 3D televizyonları öngörmüş, Ay’da koloni kurulacağını iddia etmişti.

past-futures

Kuşkusuz, Asimov’un dünya tahayyülünde isabet ettirdiği ve kılpayı kaçırdığı gerçekler var. Ne var ki, biraz da büyük resme bakmak gerekiyor.

IBM yöneticisi Thomas Watson’ın 1943 yılında sarfettiği “Dünya pazarında en fazla beş bilgisayara yer var,” sözleri, 20. yüzyılın en büyük gaflarından biri olmuştu. Asimov’un 2014 kehanetleri, bu bakımdan emsalleri arasında epey “ileri görüşlü” duruyor. Gelin, Asimov’un 2014 kehanetlerine yakından bakalım…

Işıklar!

Asimov, “2014’e kadar elektroışıldayıcı (electroluminescent) paneller yaygınlaşacak,” yazmıştı. Duvarların ışıldayacağını, camların opaklık derecesinin kendiliğinden değişeceğini yazmıştı Asimov.

Her ne kadar estetik olarak güzel kabul edilmese de, bu teknoloji günümüzde mümkün. Keza Mercedes S serisinde, gün ışığına göre renk değiştiren açılır tavanlar da mevcut.

Organik Beslenme

Asimov, tarımın 2014’te dünya nüfusunu beslemekte yetersiz kalacağını yazmıştı. Ünlü yazar, 2014’te sahte et satılacağını yazmıştı. Turnayı gözünden vurmak diye buna denir. Geçen yıl bilim insanları laboratuvar ortamında burger üretmeyi başardı.

Kablosuz Elektrik

Aslında Nikola Tesla’nın onlarca yıl önce bulduğu fakat geliştirilmeyen kablosuz elektrik iletimi, son zamanlarda kablosuz şarj aletleri gibi cihazlar ile popülerleşmeye başladı. Asimov, “2014 yılında elektrik kabloları olmayacak, onun yerine radyo-izotopları ile çalışan uzun ömürlü bataryalar olacak,” demişti. Henüz radyo-izotoplarını kişisel bataryalarda kullanabileceğimiz kadar nükleer bir ortamda değiliz ancak kablosuz elektrik yavaş yavaş hayatımıza yerleşmeye başlayacak.

Bilgisayar Kontrollü Araçlar

Asimov, 2014’te şoföre ihtiyaç duymadan giden “robot-beyinli” arabaların üretileceğini yazmıştı. Yolları henüz şoförsüz araçlar belki kaplamadı ancak pek çok üretici otonom araç projeleri üzerinde çalışıyor.

paleofuture-robotsRobotlar ve “Ben, Robot” Düşüncesi

Asimov, “Robotlar 2014’te ne çok yaygın ne de iyi olacak; ama yine de olacaklar,” yazmıştı. Hatta 2014 Dünya Fuarı’nda General Electric firmasının 3 boyutlu bir ekranda “Geleceğin Robotları” tanıtımı göstereceğini söylemişti. General Electric bu yıl öyle bir yapar mı bilinmez ama 2014’ün dünyasında robotlar var.

Görüntülü Konuşabileceğiz

Asimov, “İletişimler, sesli-görüntülü olacak ve telefonda konuştuğunuz insanın görüntüsünü de görebileceksiniz” yazmıştı. Sizce de bu kehanet tamamen tutmadı mı? Akıllı telefonlar ile sokakta yürürken bile telefonda görüntülü konuşabiliyoruz.

Ekranlar ve Paneller

“Ekran sadece konuştuğunuz insanı görmek için değil, aynı zamanda kitap okumak, fotoğraflara bakmak ve belge incelemek için de kullanılabilecek,” diyordu Asimov. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler dünyasında tabii ki bunların hepsi mümkün.

Bizi bekleyen “zorunlu aylaklık” ve “çalışmak”

Tabii ki Asimov’un bütün tahminleri doğru çıkmadı. Büyük yazar, dünya nüfusu altı buçuk milyara yaklaştığından su altı yerleşimlerinin “deniz tutkunu” insanlar tarafından rağbet göreceğini yazmıştı. Keza; nükleer kaynaşımın mümkün olduğu, nükleer enerjiyle dönen bir dünya tahayyül ediyordu Asimov. Bunun dışında kara araçlarını taşıyan jetlerin yaygınlaşacağından dolayı köprülerin anlamını yitireceğini de belirtmişti ama sanırım ona biraz daha zaman var.

Yazar aynı zamanda 2014’te insanların “zorunlu aylaklık toplumunda” yaşayacağını yazmıştı. İnsanlar işlerini makinelere kaptırdığından sıkıntı günbegün bir salgın gibi yayılacaktı. Ve sözlükteki en görkemli kelime “çalışmak” olacaktı…

Isaac Asimov’un yazdığı makalenin orijinal metnini buradan okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. son kehanet, eğer devletler paraları orduya değilde nükleer teknolojiye yatırsalardı olurdu :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.