Selin Çatak

The Sims 4 Toddlers Güncellemesi

EA Games ve Maxis’in sevilen hayat simülasyonu oyunu The Sims 4 yaklaşık 2 yıl önce hayatımıza girdi. İlk olarak The Sims 2 ile hayatımıza giren 1-3 yaş dönemine denk gelen toddlers evresi herkes tarafından çok sevildi. Artık çocuklarımız beşikten çıkıp direkt okul çağına gelmiyordu. Onlara yürümeyi, konuşmayı öğrettiğimiz, tuvalet eğitimi verdiğimiz bir çocukluk dönemi vardı. Bu evre The Sims 3’te daha da gelişmiş haliyle karşımıza çıktı. Hatta oyuna Generations paketini ekleyerek bu evreyi daha detaylı şekilde oynayabiliyorduk. Ancak The Sims 4 ile bu evre oyundan kaldırıldı. Bununla birlikte daha pek çok özellik de kaldırıldı fakat şimdilik onlara değinmeyeceğim.

Toddler evresinin kaldırılması benim için çok büyük bir hayal kırıklığı olmuştu çünkü ben oyunlarımda her zaman aile kuruyorum ve genellikle de bir tane çocuğum oluyor. Çocuklarla ilgili en sevdiğim şeyse toddler evresiydi. Çocuğuma yürümeyi öğretmekten saçma bir şekilde zevk alıyorum. Simlerin en tatlı oldukları bu dönemin onları geleceğe hazırlamamızda da önemli bir yeri var. Mesela bu evrede müzik aletleriyle oynayan çocuk ileride gitar çalmaya level 3’ten başlıyor. Bunun dışında kare, üçgen, daire gibi şekilleri yerleştirme oyunları oynarsa ileride logic skillde başarılı oluyor. Bu dönemde çocuğa hiçbir şey öğretmemeyi de tercih edebilirsiniz. Yürümeyi veya konuşmayı öğretmeseniz de sim büyüdüğü zaman bunları yapabiliyor fakat oyun sime kendi seçtiği traitleri veriyor. Bunlar da simin hayatını kötü yönde etkileyecek traitler oluyor. Bu söylediklerim The Sims 3 için geçerli.

 

The Sims 4’e dönecek olursak toddler evresinin kaldırılmasının yanı sıra bebeklik döneminde simin ihtiyaç ekranını da göremiyoruz. Karnı mı acıktı, uykusu mu geldi yoksa bebeğimin sosyalleşmeye mi ihtiyacı var bilemiyorum çünkü bunları görebileceğim bir ekran artık yok. Açıkçası kendi kafama göre bebeğimi besliyorum ve bu yüzden çocuklarım bazen fazla şişman oluyor. E zaten toddler evresi de yoktu dolayısıyla bu oyunda çocuk büyütmenin de bir anlamı yoktu ta ki ocak ayında gelen güncellemeye kadar. Güncelleme ocak ayında geldi ama ben henüz iki gündür oynuyorum ve çok yoruldum. 2 yaşındaki yeğenime bakmak The Sims 4’te toddler büyütmekten on kat daha kolay.

Bebeğiniz büyüyüp toddler evresine girdiği zaman ilk olarak karşınıza aşağıdaki ekran çıkıyor ve buradan çocuğa trait seçmeniz gerekiyor.

 

Angelic gibi bir seçenek varken ben gidip inquisitive’i seçtiğim için kendimi bir kez de buradan tebrik etmek istiyorum. Inquisitive’i seçtiğim için çocuğum çevresindeki her şeyi merak ediyor ve öğrenebileceği her şeyi öğrenmek istiyor. Ona öğretmeye çalıştığım bir kelimeyi yanlış söylerse anında üzgün bir ruh haline sahip oluyor ve bu üzgün ruh hali 4 saat boyunca devam ediyor. The Sims 4’ün en önemli özelliği simlerin gerçek duygulara sahip olmasıydı ama bana kalırsa bu duygular toddler evresinde rahatsız edici bir boyuta ulaşmış.

Trait seçme kısmını geçtikten sonra çocuğumuz ile oynamaya başlıyoruz. Toddler güncellemesi ile oyuna bir sürü yeni eşya geldi. Bu eşyalar tabi ki çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak olan eşyalar olarak karşımıza çıkıyor. İki farklı yatak, üç farklı mama sandalyesi ve sanırım yine üç farklı lazımlık mevcut. Bu eşyaların fiyatları arttıkça performansları da her zamanki gibi artıyor. Bunlar dışında çocuğumuza alacağımız her oyuncak ve kitap onun gelişimine katkı sağlıyor. Küplerden kule yaparak veya dans ederek hareket becerisini geliştirebiliyoruz. Bu sayede çocuğumuz düşmeden yürüyebiliyor ve merdivenleri çıkabiliyor. Eğitici kartlarla düşünme becerisini geliştirebiliyoruz bu da karşısına çıkan sorunları çözmesine yardımcı oluyor. Bebek eviyle oynayan çocukların hayal gücü gelişiyor bu da ileride sanatla ilgilenmeyi planlıyorsanız işinize yarayacaktır. İletişim becerisini geliştirmek içinse yine eğitici kartların yanı sıra tabletten video izleterek veya oyuncak ayısıyla konuşmasını sağlayarak bu alanda gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ben de çocuğumu eğitici kartlarla geliştirmek istedim fakat benimki tabletten oyun oynamayı tercih ediyor. Acaba benim çocuğum mu sorunlu bilemiyorum ama kahvaltıda mama sandalyesine oturtup reçelli ekmek verdiğimde tabağı elinin tersiyle itip yere attı. Her yer REÇEL oldu ve annesi sinirden deliye döndü. Daha sonra ona hayvan şeklinde kraker verdim ve hiç itiraz etmeden hepsini yedi. Palm yağından kanser olduğunda da bu kadar mutlu olacak mısın merak ediyorum.

 

Çocuğumuzu kitap okuyarak uyutabiliyoruz ve ben yalnızca bir kez kitap okumadan uyuttum onda da kabus görüp uyandı. Sanırım bu sadece bir tesadüftü. Duyguların rahatsız edici boyutta olduğundan bahsetmiştim mesela yorulunca sinirleniyor ve sinirlendiği için verdiğim komutları da yerine getirmiyor. Uykusuzluktan dolayı sinirli ama sinirinden de uyuyamıyor. Annesi işe gittiği zaman terk edildiğini düşündüğü için iki saat boyunca üzgün bir halde geziyor. Oyunda çocuk için bakıcı da çağırabiliyoruz. Ben hiç çağırmadım çünkü çocuğun babasına uygun iş bulamadığım için evde çocukla ilgileniyor.

Bakıcı çağırdığınız zaman böyle yaşlı bir hanım geliyor. The Sims 2’de de bakıcı çağırdığımızda yaşlı bir kadın geliyordu, The Sims 3’te bakıcı çağırdığımızda herhangi cinsiyetten bir lise öğrencisi geliyordu, The Sims 4’te yeniden yaşlı kadına dönülmüş. Yaşlı bir kadın çocuğu emanet etmek için daha güvenilir geliyor galiba. Açıkçası bakıcı olarak gelen lise öğrencileri bütün gün evde televizyon seyrediyordu ve eve yetişkin biri döndüğü zaman 75 dolar alıp gidiyordu. Henüz bakıcı çağırmadığım için kaç para ödememiz gerektiğini bilmiyorum fakat The Sims 4’te her şey çok pahalı olduğu için günlük ücretleri 100 dolar civarındadır diye tahmin ediyorum. Bu güncelleme ile ilgili yazacaklarım bu kadar, çocuğum beni çok yorduğu için fazla oynayamadım.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.