Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » Yüzüğü Mordor’a Götürmek İçin Ne Kadar Lembas Lazım?

Yüzüğü Mordor’a Götürmek İçin Ne Kadar Lembas Lazım?

lotr-banner

Yüzüklerin Efendisi gibi bir yol hikayesini izlerken aklınıza gelmiştir. Bu kardeşlik ne yer, ne içer? Bu beklenmedik serüvende onca insanın doyması için ne kadar gıda gereklidir?

Evet, Karanlık Lord Sauron’u alt edebilmek için çıkılan bu yolda, gerekli lojistiği sağlamak için nelere ihtiyacımız var diye düşünüyoruz.

Fakat bu hesaplamayı bizim yerimize çoktan yapan iki bilim insanı olan Skye Rosetti ve Krisho Manoharan’a kulak veriyoruz.

Orta Dünya’da yaşayan insanların günlük kalori ihtiyacı 1700 civarında. Yani bizler gibi. Hafif ve dayanıklı elflerde bu sayı 1400. Hobbitlere de 1800 kalorilik bir ihtiyaç yazılmış. Ufacık olmalarına rağmen obur yaradılışlı dostlarımızın kapladığı alana oranla daha fazla yüzeye sahip olmaları bu yüksek sayıyı ortaya çıkarmış. Daha fazla enerji sarf ediyorlar ve daha fazla kaloriye ihtiyaç duyuyorlar.

lotr-fellowship-of-the-ring

Eh, gelelim toplam hesaba. Serüven 92 gün sürüyor.

Dört hobbit, bir elf, üç insan ve bir cüceyi hesaba kattığımızda 1.780.214 kalorilik bir açık oluşuyor.

Ne yiyecekler?

Neyse ki, elde olan büyülü bir diyar. Bu diyarın getirilerinden biri de, kendini yeme içme alanında gösteriyor. Elflerin maharetli elleriyle pişirdiği Lembas ekmeklerini hatırlarsınız… Bir lokması bile uzun süreli tokluk hissi veren bir acayip bir nimettir bu.

İlginizi Çekebilir  Ejderha Mızrağı'nı Ne Kadar İyi Biliyorsun? - Bölüm 2

lembas

Elflerin Lembas’ı nasıl tarif ettiklerini kitaptan satırlarla dinleyelim:

“…biz buna lembas, diğer bir deyişle yolazığı deriz; insanlar tarafından yapılan bütün yiyeceklerden daha çok güç verir ve her halükârda kram’dan daha lezzetlidir.”

“Yine de size yiyeceklerinizi dikkatli kullanmanızı öneririz,” dedi elfler. “Her seferinde azar azar yeyin, o da sadece “mecbur kalınca. Çünkü bunları diğer yiyecekler tükenince kullanmanız için veriyoruz. Peksimetleri bölmez ve size getirdiğimiz şekilde yapraktan sargıları içinde tutarsanız uzun süre tatlarını korurlar. Tek bir tanesi bir yolcuyu yorucu ve uzun bir gün boyunca ayakta tutmaya yeter; hem de bu yolcu Minas Tirith’in uzun boylu insanlarından biri olsa bile.”

Bizim çılgın bilim insanları da, bu tariften yola çıkarak bir bütün Lembas ekmeğini 2.638.5 kalori olarak hesaplamışlar.

Lembas_bread

Küsüratlı hesaplayalım da salladığımız anlaşılmasın mı demişler bilmiyorum.

Yani tüm yolculuk için gerekli olan Lembas sayısı: 675!

Hobbitler için 304, Gandalf, Aragorn ve Boromir için 214, Gimli için 99 ve Legolas için 60 adet Lembas. Sekteye uğramamış, acil durumların yaşanmadığı bir yolculuk tabii bu…

İlginizi Çekebilir  Hobbit - Bir Masalın Sonu

Boromir biraz haklı mıymış ne?

one-does-not-simply-walk-into-mordor

Kaynak: Onedio