Makaleler

Vault Boy Kim? Pip-Boy Hangisi? Aralarındaki Fark Ne?

fallout-pipboy-vault-boy

Kıyamet sonrası dünya atmosferini buram buram hissettiren Fallout, sadece hikayesiyle, müzikleriyle, görevleriyle akla gelmiyor. Öyle bir konu var ki, yıllardır insanların kafasını karıştırıyor. Buna bir son vermek lazım!

Sıvadık kollarımızı bir yazıya giriştik. Bakalım sonucunda ne çıkacak ortaya. Eminiz konu hakkında birçok sinirli geri bildirim gelecektir. Ancak Fallout konusunda bu kadar iddialıysak, bu konuda lafımızı esirgemememiz gerekiyor. Peki nedir konu?

Bilindiği üzere Fallout serisinin bir maskotu var. Bu maskotun isminin Vault Boy mu yoksa Pip-Boy mu olduğuna dair yakın arkadaşlıkları bitirecek tartışmalar açıldığını biliyoruz. Bu yazı ile son noktayı koyup kafalardaki soru işaretlerini de gidereceğiz.

Vault Boy Kimdir?

Bu kısmı okuyunca Vault Boy'un "thumbs up" yapmadığını anlayacaksınız.
Bu kısmı okuyunca Vault Boy’un “thumbs up” yapmadığını anlayacaksınız.

Bu sorunu çözmek için bahsi geçen isimlerin kim ya da ne olduklarını anlamak gerekiyor. İşe öncelikle Vault Boy’dan başlayalım.

Bu karakter oyunun geliştirme sürecindeyken Leonard Boyarsky tarafından ilk defa kağıt üzerine çiziliyor. Son görünümü ise Fallout 2 oyunuyla birlikte Brian Menze veriyor.

Vault Boy'un taslak çizimi.
Vault Boy’un taslak çizimi.

Vault Boy dediğimiz arkadaş Fallout evreninde, Vault-Tec firmasının marka koruması altında bulunan bir karakter. Asıl ismi Vault Man olmasına karşın, reklam kampanyalarında daha fazla ilgi toplamak amacıyla Vault Boy ismi tercih edilmiştir.

Dikkat ederseniz Vault Boy üzerinde mavi üzerine sarı çizgili barınak tulumu (Vault Jumpsuit) vardır. Oyundaki tüm skill, perk ve traitler bu karakterin çizimleriyle anlatılmaktadır. Oyunun temelini oluşturan S.P.E.C.I.A.L. sistemi de Vault Boy ile anlatılmaktadır. Ayrıca Vault-Tec firmasının barınak sakinlerini bilgilendirmek amacıyla hazırladıkları kısa filmlerde başrol oynamaktadır (bkz. Fallout 1 intro ve Fallout 2 intro).

Şimdi asıl can alıcı noktaya gelelim. Vault Boy’un çiziminde dikkatinizi çeken bir şey var mı? Dikkatli bakın. Karakterimiz bir gözünü kapatırken, baskın gözünü açık tutarak ileriye doğru tuttuğu baş parmağı ile uzaklara bakıyor. Bu 50’li yıllarda nükleer bomba korkusu ile insanlara öğretilmiş bir korunma taktiği.

Şekilden şekile girmiş Vault Boy karakteri.
Şekilden şekile girmiş Vault Boy karakteri.

Eğer uzak mesafeden bir nükleer patlama sonrası oluşan mantar bulutu görüyorsanız, baskın gözünüzü açık tutarak baş parmağınız ile mantarı kapatmaya çalışın. Eğer baş parmağınız mantar bulutunu kapatıyorsa güvenli mesafedesiniz demektir. Ama mantar bulutu baş parmağınızdan büyükse çok üzgünüm ama ayvayı yemişsiniz demektir. Yani aslında Vault Boy, bize “Her şey normal, her şey yolunda,” anlamında yapmıyor bu işareti.

Kendisi; Vault-Tec’in Fallout dünyasındaki barınaklardan (Vault) sorumlu. Barınaklar, nükleer patlamalara karşı korunmak amacıyla inşa ediliyor. Firma Vault Boy’u kendisine simge olarak kullanıyor. Kullandıkları simge üzerinde barınak sakinlerinin giydiği üniforma var. Ayrıca mantar bulutundan ne kadar uzakta olduğunu görmek için kendisine öğretilen taktiği kullanıyor.

Yani bu arkadaşımızın ismi Vault Boy.

Pip-Boy Nedir?

Fallout 1 ve 2'de kullanılan Pip-Boy 2000 modeli.
Fallout 1 ve 2’de kullanılan Pip-Boy 2000 modeli.

Vault Boy’u öğrendiysek Pip-Boy da ne oluyor diye kendinize soruyorsunuz değil mi? Pip-Boy, Vault sakinlerinin kullanması üzerine geliştirilmiş bir monitör.

Fallout 1 ve 2’de, Pip-Boy 2000 modelleri kullanılıyor. Bu modeller daha sonrasında New Vegas oyununda tanışacağımız Robert House’un firması RobCo Industries tarafından geliştiriliyor. Öte yandan Fallout 3 ve New Vegas’ta Vault-Tec tarafından geliştirilen Pip-Boy 3000 kullanılıyor.

Fallout 3 ve New Vegas'ta tercih edilen 3000 modeli. Radyosu bile var!
Fallout 3 ve New Vegas’ta tercih edilen 3000 modeli. Radyosu bile var!

Pip-boy 2000 modellerinde kırmızı saçlı, sivri kulaklı, retro-fütüristik uzay elbisesine sahip bir maskot bulunuyor. Bu modellerde RobCo’nun maskotu Pip-boy tercih ediliyor. Öte yandan Pip-Boy 3000 modeli Vault-Tec firması tarafından geliştirildiği için marka ihlali yaşanmaması için Vault Boy maskot olarak tercih ediliyor.

pip-boy

Burada sanırım Bethesda-Interplay arasındaki bir anlaşmazlık yaşanmış olabilir. Resmi bir açıklama olmasa da, Bethesda’nın Fallout’a ait tüm yayın haklarını alamadığını ve birçok ismi kullanamadığını biliyoruz. Bu yüzden gerçek hayattaki bir anlaşmazlık, oyuna yedirilmiş olabilir.

Pip-Boy 2000 ve 3000 arasında da çok fazla fark yok. 3000 modelinin içerisinde radyo, Geiger sayacı ve otomatik düşman tespit etme sensörü bulunuyor.

Yani Pip-Boy, Fallout evreninde ana karakterlerin koluna bağlı olan monitörün ismi ve eski oyunlardaki modelin üzerindeki maskotun ismi.

Sonuç

fallout-vault-boy-gorsel-003

Bu karışıklığa ana akımın sebep verdiğini düşünmekteyiz. Öte yandan Fallout: Tactics oyununda, Vault-Boy ve Pip-Boy karmaşası zirve yapmıştı. Yani insanların kafasının karışması oldukça normal.

Oyuncu Pip-Boy 3000 ile karakterinin durumuna bakmak istediğinde karşısında Vault Boy’u görüyor. Çünkü bu cihazlar barınaklarda yaşayanlar için tasarlanmıştı. Yani “ama Pip-Boy’u açtığımızda karşımızda o eleman oluyor” sorusunu da böylece elemiş oluyoruz.

Bundan sonra artık Vault Boy’un kim, Pip-Boy’un ne olduğunu öğrendiniz. Hayatınıza çok fazla etki etmeyecek bir bilgi. Ama en azından “ben biliyorum” diyenlerle, gerçekten bilenleri birbirinden ayırt edebileceksiniz.

Fallout hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Nükleer Bombalar Nasıl Çalışır Biliyor Musunuz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.