Makaleler

Vampir – Köylü – Büyücü Oyunu

vampir-koylu-buyucu

Vampir – Köylü – Büyücü oyunu, grup olarak oynanabilecek ve hiçbir malzemeye ihtiyaç duymadan oynanan çok keyifli bir oyundur. İster yakınen tanıdığınız, isterseniz hiç tanımadığınız kişilerle oynayın; her zaman maksimum seviyede keyif alınır çünkü oyunun teması oyuncuların kendisidir.

Oyunu istediğiniz her yerde çok kısa bir sürede oynamanız mümkün.

Kurallar ise şöyledir;

Bir köyde köylülerin kılığına girmiş bir (ya da 2, bilemedin 3) vampir peydah olmuştur ve her gece köylülerden birini öldürmektedir. Ayrıca kendini gizleyen bir büyücü de her gece bir tahmin yaparak vampiri yakalamakla görevlidir.

Köylüler de gündüzleri toplaşarak birbirlerine bok atma yöntemiyle birinin vampir olduğuna diğerlerini ikna etmeye çalışır ve oylamayla vampir olduğu düşünülen kişinin yakılmasına karar verirler. Bu yüzden ikna kabiliyeti önemlidir.

  • Köylüler, vampir dışında birini yakarlarsa köylü ölür.
  • Vampir(ler) ölünce köylüler kazanır, oyun biter.
  • Büyücü, vampir(ler)i yakaladığında ise ona (sadece ona) doğru tahmin yaptığı söylenir.

Büyücü oyunun bundan sonraki günlerinde diğerlerini büyücü olduğuna ikna ederek vampir olduğunu bildiği oyuncuları yaktırmaya çalışabilir ya da gizli kalabilir. Bunun dışında büyücü olduğunu iddia eden köylüler ve vampirler de çıkıp diğerlerini yanıltabilir. Büyücü olduğunu söylemek çok iyi olmayabilir çünkü direkt olarak vampirlerin hedefi haline gelir.

dark-village

Oyunun başında oyun yöneticisi (oyuna gözlemci olarak katılır) herkesten gözlerini kapatmalarını ister. Oyuncular gözlerini kapatıp kafalarını önlerine eğerler. Oyunun bu aşamasında dürüst olmak, gözleri kapıyor gibi yapıp “Dur lan aralıyım bakıyım ne oluyor,” dememek gerekir. Oyun yöneticisi, bir oyuncuya dokunarak gözlerini açmasını sağlar. Bu oyuncuya görevini ses çıkarmadan belirtir. (ağzını oynatarak vampir demek ya da eliyle v yapmak gibi), daha sonra bu oyuncunun gözlerini kapatmadan başka vampirler varsa onlara da görevlerini söyler.

Vampirler birbirlerini tanırlar (ama oyun sırasında birbirlerini korurken ölçülü olmaları dikkat çekmemeleri açısından tavsiye edilir). Vampirler seçildikten sonra oyun yöneticisi vampirlerin gözlerini kapatmalarını söyler. Vampirler gözlerini kapatırlar. Hakem birine daha dokunur ve onu büyücü seçer. Sonra ondan da gözünü kapatmasını ister.

Hakem “sabah oldu” der, herkes uyanır ve bok atma seansı başlar. Herkes birbirinin vampir olduğunu iddia ederek ve kendince kanıtlara dayandırarak (örneğin, “X hiç konuşmuyor demek ki vampir”, “ortada hiçbir şey yokken önce Y konuşmaya başladı, kesin vampir, yakalım”,”Z vampir olmasa böyle yapmazdı, garanti vampir” benzeri cümlelerle) diğerlerini ikna edip ortak olarak oylama ile karar alınan kişinin yakılmasına karar verilir. Burada yaratıcılık zorlanabilir.

village_entrance_concept

Gece olur, herkes gözlerini kapatır. Oyun yöneticisi vampirlerden gözlerini açmalarını ister. Vampirler gözlerini açarlar ve gösterdikleri bir veya birer kişiyi öldürürler. Kimin öldüğü gece söylenmez. Sonra vampirler gözlerini kapatır, büyücü açar. Büyücü de birini göstererek oyun yöneticisine o kişinin vampir olup olmadığını sorar. Soru, oyun yöneticisi tarafından ses çıkarmadan cevaplanır.

Sabah olur tekrar. Oyun yöneticisi “gözlerinizi açın,” der. Herkes gözlerini açar. Önce oyun yöneticisi açıklamasını yapar, dün köylüler tarafından öldürülen vampir değilse, “dün gece masum bir köylüyü öldürdünüz,” der. Ölen köylü oyunun sonuna kadar susmalıdır. Oyun yöneticisi dün gece vampirlerin öldürdükleri kişilerin isimlerini de söyler. Tekrar insanların birbirlerini etkileme aşaması başlar. Bu aşamada vampirler de büyücü de olayın içerisindedir, sadece köylüler konuşmaz. Başka bir kurban seçilerek yakılmak istenir. Bu esnada büyücü ya da başka köylüler ya da vampir, kendisinin büyücü olduğunu, vampirin X kişisi olduğunu söyleyebilir. Sınır yoktur.

Tekrar gece olur, vampirler uyandırılır öncekiler tekrarlanır.

Oyun vampirler yerine köylüler teker teker yakılıp bittiğinde sona erer.

Zor gibi dursa da gayet basit bir oyundur.

Şimdiden iyi eğlenceler!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Vampir İnancı

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.