Makaleler

Ultima Online mı? Hâlâ mı?

ultima-online-banner

Dünya online oyun tarihine şöyle bir bakıldığında Ultima Online kadar muazzam bir oyun gelmemiştir herhalde. Bunda hepimiz hemfikirizdir diye düşünüyorum. Bu sebeple yeni bir online oyun geldiğinde o oyunu genellikle “Bakalım WoW’u geçebilecek mi?” nidalarıyla eleştiririz. Kimse Ultima Online ile karşılaştırmaz, karşılaştıramaz.

Yıllar sonra Ultima Online başlama kararı aldık arkadaşlarla ve bir anda sayımız 12’yi buldu. Çok seneler evvel yalnızca Ultima Online’dan tanıdığım birçok arkadaşım da oyuna döndü ve o günlerin tadını alma pusulasıyla oyuna başladık.ultima-online-gorsel-1

İlgili Makaleler

Öncelikle yıllardır eskitemediği, bir şekilde açık kalmayı başaran Nebula’da Power Hours uygulaması başladığı için karakterlerimizi orada geliştirdik ve tüm ihtiyacımızı giderecek şekilde craftından savaşçısına büyücüden tamerına karakterlerimizi tamamladık. Lakin Power Hours uygulamasının başladığını duyan gelmişti Nebula’ya. Anlık oyuncu sayısı bir anda 700, 800’lere vurdu ve bu da birbirinden değişik sorunları getirdi.

Aslında bu yazının konusu da 2014 yılında Ultima Online oynamanın zorlukları. Şimdi hepiniz lagsız hiç problem olmayan bir oyun düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 2014 yılındaki problemler geçmişteki problemlerle aynı doğrultuda ilerlemiyor. Gözlemlediğim kadarıyla günümüz insanının yapısını da Ultima Online’dan çıkartmak oldukça yerinde bir eylem olacaktır. Çünkü son yıllarda herkesin internete kolaylıkla erişmesiyle ortaya çıkan “aklı yok fikri var” durumunu sıklıkla yaşıyoruz.

Sunuculara saldırı yapıyorlar. Hem de bunu yapanlar diğer server sahipleri başka sunuculardaki oyuncuları o sunucudan soğutmak için yapıyorlar. O sunucudan sıkılan adam da bu saldırıları yapan adamın sunucusuna gidecekmiş. “Aklı yok fikri var” mantığı da zaten buradan geliyor.

Yıllar sonra oyuna başlarken çıkış noktamız buydu: “Yahu o dönem oynayan herkes şimdi iş güç, evli barklı, çoluk çocuğa karışmış insanlardır. Egodur kavgadır vs. bunlara kimse kalkışmaz”. Yok ama yanılmışız biz. Geçmişte Ultima Online ne ise şimdi de aynı şekilde devam ediyorultima-online-gorsel-2

Forumlar ayrı küfür, kavga, kıyamet oyun içi ayrı tartışma, bug sömürme. Kimse oyunu keyif için oynamıyor. O sebeple yukarıda günümüz insanının yapısını yansıttığını söyledim. Hiç kimse keyif alalım da oynayalım diye bakmıyor. Herkes bir şekilde nasıl pislik yaparım diye düşünüyor.

Velhasıl kelam, kendi başınıza oynayıp RP yapmaya çalışacaksanız çok keyif alırsınız. Ama bir iddia ile oyuna dahil olayım derseniz orada bir sıkıntı olacaktır. Çünkü siz ne kadar hafiften alırsanız sizi kışkırtmaya çalışan insanlar burada da gün yüzüne çıkıyor. Eski dönemlerin geri gelmeyeceğini biliyoruz ancak insan bekliyor işte Ultima Online’a arkasını dönüp gidemiyor.

Yazan: Efecan Güler

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Belki arkadaş ortamı ile zamanında alanın ilki ve en iyisiydi ama asla bi Wow olmaz ne hikayesi ile yarışır ne de oyunu ile kimse kendini kandırmasın.Evet Ultima da oldukça iyi oyun ama Wow kendi alanında ve pek çok alanda oyun dünyasında bir başyapıttır.

  2. Ne tesadüftür ki yıllar sonra bende oyuna geri dönüş yaptım ve başladığım sunucu aynı mantıkta nebula olmuştur. Yaş ortalamasının giderek düşmesi ve sunucuların artık kolayca açılabilmesi yüzünden bu kadar detaylı ve online olarak her alanda rol yapma imkanı sağlayan oyun ne yazık ki yıllarca sömürülmüştür.

    Şu anda istikrarlı ve sabırlı bir şekilde oynamaya ve kendi halimde takılmaya çalışıyorum eğer devam ediyorsanız size katılmak isterim.

  3. OK Wow’cu, sıfır riskle raidlerde yapay zekayla debelenmeye devam. Bununla ilgili bir sıkıntımız yok. Sadece lütfen haddinizi aşıp “kendinizi kandırmayın” lara girmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.