AYBABTUMakaleler

The Mandalorian Dizisinde, Klasik Filmlere Yapılan 10 Gönderme

George Lucas, çok çok uzak galaksideki Star Wars efsanesini yaratırken Western, samuray ve uzay filmlerinden ilham almıştı. Jon Favreau da The Mandalorian dizisini geliştirirken Lucas‘ın izinden gitmişe benziyor.

The Mandalorian‘da başta Akira Kurosawa‘nın Seven Samurai filmi olmak üzere birçok klasik yapımdan sahnelere rastlamak mümkün. Screenrant, halen ikinci sezonu yayınlanan serideki 10 tanıdık sahneyi şöyle sıraladı.

Lone Wolf And Cub (1972)

The Mandalorian’da Din Djarin ile Grogu’nun ilişkisi ve hikayeleri, Tomisaburo Wakayama’nın başrolde yer aldığı Lone Wolf And Cub ile benzerlikler yaşıyor. Mando’nun Grogu’ya sahip çıkarak yollara onunla birlikte atılması, Lone Wolf and Cub’da Ogami Ittō’nun oğlu Daigoro ile maceralarını hatırlatıyor: “Ben nereye, çocuk oraya”

For A Few Dollars More (1965)

Sergio Leone; A Fistful of Dollars, For a Few Dollars More ve The Good, the Bad and the Ugly’den oluşan Dollars üçlemesiyle Western sinemasına öncülük etmişti. Clint Eastwood’un İsimsiz Adam performansı, Pedro Pascal’ın canlandırdığı Mando karakterini etkilemişe benziyor. Ancak Mandalorian’ın Dollar üçlemesine en doğrudan referansı; For a Few Dollars More filminden oldu. Mando ve IG-11, klasik filmdeki gibi iyi ödül avcısı ve kötü ödül avcısı olarak bir araya geldi.

E.T. The Extra-Terrestrial (1982)

The Mandalorian ve Çocuk ilk karşılaştığında, ikisi de elini uzatıp parmak uçlarıyla birbirlerine dokundu. Tıpkı Steven Spielberg’ün E.T. The Extra-Terrestrial filminde olduğu gibi. Spielberg o sahneyi çekerken yakın kamera kullanmıştı ama Dave Filoni’nin tercihi uzak çekim oldu.

Yojimbo (1961)

Pedro Pascal rolü aldığında, Jon Favreau ona Kurosawa başyapıtı Yojimbo’yu izlemesini söylemiş. Yalnız bir savaşçının kötü adamları birbirine düşürdüğü klasik, A Fistful of Dollars da dahil olmak üzere sayısız yapıma ilham verdiği gibi The Mandalorian’ı da etkiledi.

The Wild Bunch (1969)

The Mandalorian’ın ilk sezonu çekilirken Mando kendini sayıca üstün düşmanın arasında bulmuş ve dev bir makinelinin arkasına geçip kötü adamlara lazer yağdırmıştı. Bu sahne, Sam Peckinpah’ın Western klasiği The Wild Bunch’taki Bloody Porch Savaşı’nın eğlenceli bir uyarlamasıydı.

Rio Bravo (1959)

Howard Hawks’ın Western filmi Rio Brawo ikonik bir çatışmayla son bulsa da filmin genelinde başroldeki üçlü süvarilerin gelmesini bekler. Karakterler arasındaki komik diyaloglar Star Wars’un erken dönem filmlerinde kendini gösterirken, bu etki The Mandalorian’a da yansıdı.

Indiana Jones And The Last Crusade (1989)

The Mandalorian’ın The Child adlı 2. bölümünde Mando hareket halindeki bir Sandcrawler’ın yanında asılıyken, Jawalar aracı dev bir kayaya çarparak onu yere sermeye çalışıyordu. Bu sahne, Indiana Jones and the Last Crusade’de, Naziler’in onu kayaya sıkıştırmaya çalışırken Indy’nin çantasının askısıyla tanka asıldığı bölümden alınmış.

Pat Garrett And Billy The Kid (1973)

The Wild Bunch, Sam Peckinpah’ın The Mandalorian’a esin veren tek filmi değil. Pat Garrett And Billy The Kid, Mando’nun Carl Weathers tarafından canlandırılan Greef Karga ile ilişkisine ilham vermiş. The Mandalorian’ın başında Karga Mando’ya görev veriyor. Ödül avcısı Grogu’yu kurtarmak için müşteriye karşı gelince Karga bir anda Mandalorian’ın düşmanı haline geliyor ancak daha sonra yine müttefik oluyorlar tıpkı Peckinpah’ın klasik filmindeki ikili gibi.

Seven Samurai (1954)

Masum insanlarla dolu bir köyü kötü adamların tuzağından korumak için bir ekip kuran kahramanın hikayesini anlatan Akira Kurosawa’nın epik başyapıtı Seven Samurai, sinema tarihinde sayısız filmi etkiledi. The Mandalorian’ın Sanctuary adlı 4. bölümünde de bir köyü savunan Mando ve Cara Dune sadece iki kişiydi ama görevlerinde başarılı oldular.

The Searchers (1956)

John Ford’un The Searchers adlı filmi Westernlerin en iyilerindendir. John Wayne bu klasik yapımda, kaba tavırları ve karanlık tarafı ile Western türünün tipik kahramanlarına meydan okuyan Ethan Edwards’ı canlandırmıştı. The Searchers’ta Ethan Edwards, yeğenini kaçıranların elinden kurtarmak için sınıra giriyordu. The Mandalorian’da; ailesini Klon Savaşları’nda kaybeden Mando’nun geçmişi Ethan’ın askeri geçmişi ile paralellik gösteriyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.